Press "Enter" to skip to content

Zawód betoniarz-zbrojarz

Jeżeli zastanawiasz się, co robi się na tym stanowisku, to znalazłeś odpowiedź. W zawodzie betoniarza-zbrojarza będziesz wykonywać czynności takie jak:

  • Układanie zbrojenia w deskowaniu lub formie
  • Wykonywanie mieszanek betonowych
  • Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej w deskowaniu lub formie oraz pielęgnowanie świeżego betonu
  • Wykonywanie prac związanych z naprawą elementów betonowych i żelbetonowych

Osoba, która chce pracować na stanowisku betoniarz-zbrojarz musi mieć wiedzę z zakresu technologii betonu. Musi znać również materiały do produkcji betonu, jak również znać sam proces produkcji betonu. Z uwagi na to, że na rynku pojawiają się coraz bardziej specjalistyczne betony, które są bardziej wymagające – potrzeba również wykształconych osób. W tym zawodzie wymagane jest nieustanne kształcenie i szkolenie się z zakresu wiedzy na temat inżynierii i produkcji betonu. Dokształcać się można przez najróżniejsze szkolenia oraz samodoskonalenie. Osoba na stanowisku betoniarz-zbrojarz powinna interesować się nowinkami technicznymi w celu zastosowania nowych maszyn i urządzeń do pracy z betonem. Dodatkowo powinna zdobywać wiedzę na temat nowych rozwiązań informatycznych i technologicznych związanych z samą produkcją betonu.

Betoniarz-zbrojarz to zawód deficytowy

W tym zawodzie można osiągnąć bardzo dobre wynagrodzenie. Średnie wynagrodzenie jest w granicach średniej krajowej, czyli około 4500 zł. Możliwości pracy jest wiele. Jest to zawód deficytowy, czyli taki, wykonywany przez mniejszość. Powodem tego, że mało osób granie się do pracy jako betoniarz-zbrojarz jest to, że praca jest trudna i wymagająca. Do tego jest to praca na dworze, czasem w ciężkich warunkach atmosferycznych. Wiele firm wymaga też wcześniejszego doświadczenia w zawodzie. Na rynku brakuje po prostu osób chętnych do wykonywania tego zawodu. Brak edukacji i młodej wykwalifikowanej kadry. Natomiast zarejestrowani bezrobotni posiadają zbyt długą przerwę w wykonywaniu zawodu lub nieaktualne kwalifikacje do jego wykonywania.

Edukacja w zawodzie betoniarz-zbrojarz

Jeżeli chcesz iść w kierunku tego zawodu, warto wybrać się do zasadniczej szkoły zawodowej o profilu budowlanym. Tam nauczysz się podstaw teoretycznych i praktycznych tego zawodu. Betoniarze i zbrojarze muszą również nauczyć się obsługiwania podstawowych maszyn, które można spotkać na budowie. Jako pracownik budowlany będziesz musiał również poznać rysunek techniczny, jego sporządzanie oraz odczytywanie. W tej pracy bardzo ważna jest nauka o rysunku konstrukcyjnym i dobra umiejętność jego odczytywania.

Zdrowie w zawodzie betoniarz-zbrojarz

W tym zawodzie bardzo ważne jest zdrowie i sprawność fizyczna. Przecież praktycznie większość robót i prac jest wykonywana na dworze i często w trudnych warunkach atmosferycznych. Betoniarz-zbrojarz powinien nie mieć problemów ze wzrokiem i zaburzeń równowagi. Takie deficyty w zdrowiu mogą później zaważyć na bezpieczeństwie nawet całej ekipy budowlanej. Przeszkody, jakie mogą się pojawić w tym zawodzie związane ze zdrowiem to również alergie, choroby układu oddechowego oraz krążenia. Jeżeli chcesz zostać betoniarzem i zbrojarzem, powinieneś cechować się przede wszystkim zdolnościami manualnymi, wyobraźnią przestrzenną i dokładnością.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *