Press "Enter" to skip to content

Zegarmistrz – jak wygląda praca?

Kiedy psuje się zegarek, nie zawsze warto od razu kupować nowy. Rynek zegarmistrzów czeka na Twoje zlecenie. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś jak taka praca wygląda z perspektywy samego fachowca?

Zegarmistrz jak przedsiębiorca

Bardzo często zdarza się, że zegarmistrzowie odziedziczają swój warsztat po przodkach. Równie możliwe, że zawdzięczają im fach i umiejętności. Nie bez znaczenia jest też posiadanie specjalistycznego sprzętu do pracy z tak małymi przedmiotami. Okulary, lupy, śrubokręty, lampki. To tylko część asortymentu zakładu zegarmistrzowskiego. Często zdarza się też, że naprawa zegarków to tylko jedna z usług całego lokalu. Często zegarmistrz również zegarkami handluje, sprzedaje specyfiki do konserwacji, a także naprawia inne elektroniczne lub mechaniczne rzeczy.

Praca zegarmistrza z klientem

Taka praca to praca z ludźmi. Klienci będą do Ciebie przychodzić ze swoimi problemami. Ich zegarki mogą być naprawdę wiekowe, zniszczone i zaniedbane. Nie jest Twoją rolą oceniać lub komentować. Znakomitą większość zegarków da się uratować, a Ty potrzebujesz dobrego imienia wśród konsumentów. Dlatego potrzebne Ci się zwyczajne życiowe zdolności interpersonalne. Umawianie wizyt, deklarowanie harmonogramu napraw oraz negocjacja ceny za usługę. Wszystko wymaga podejścia ludzkiego klienta. Owszem, jesteś wtedy przedstawicielem zawodu elitarnego i rzadkiego. Nie znaczy to jednak, że możesz ignorować przyzwyczajenia lokalnej społeczności oraz ich możliwości finansowe.

Cienie i blaski pracy zegarmistrza

Oczywiście jest to praca niezwykle specjalistyczna, a przy tym satysfakcjonująca. Jest coś kręcącego w tym, że przywracasz życie zegarkom sprzed dekad. Sprawiasz, że sprzęt, który spisany był na straty przez domorosłych speców nagle znów zaczyna służyć. Uczucie satysfakcji jest nie do opisania. Niemniej musisz pamiętać, że taka praca trwa długo. Nie da się określić ile godzin dziennie spędzisz na naprawie i konserwacji zegarków. Wszystko zależy od ilości zleceń i poziomu ich skomplikowania. Niekiedy będziesz miał dzień wolny, innym razem jedynie podłubiesz trzy godziny. Innym razem czeka Cię kilkunastogodzinny maraton.

Usługi zegarmistrzowskie

Powiedzieć, że Twoim zadaniem będzie naprawa zegarków to bardzo duże uogólnienie. To zajrzenie do głębi urządzenia. Jeśli masz do czynienia z zegarkiem wyłącznie mechanicznym, potrzebne będzie Ci spojrzenie na jakość mikro ząbków. Zegar pracuje napędzając się specjalnymi trybami. Musisz zadbać, by kręciły się w odpowiednim tempie, a także – jeśli się zacierają – natłuścić je specjalnym specyfikiem. Niekiedy potrzebne będzie użycie specjalistycznego pilnika. Zegarki elektryczne wymagać będą od Ciebie wiedzy informatycznej i elektronicznej. Wtedy podchodzisz do naprawy niczym do komputera lub telewizora. Poziom skomplikowania jest inny. Ale filozofia podobna. Oprócz tego jako zegarmistrz będziesz wymieniał brakujące części, uzupełniał wskazówki, odnawiał tarczę zegara.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *