Press "Enter" to skip to content

Administrator sieci na etacie czy własnej działalności? Administrator sieci i firma

Pracy administratora sieci szukać możesz w naprawdę rozmaitych miejscach. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na cyfryzację. Niektóre wręcz są do tego zobligowane okolicznościami rynkowymi lub stanem prawnym. Tym samym jako administrator sieci podjąć możesz pracę w różnych firmach produkcyjnych, usługowych, handlowych. A także w urzędach, instytucjach państwowych, naukowych lub kulturalnych. Bezpieczeństwo sieci równie istotne jest w służbach typu Policja lub Straż. A także w szkole podstawowej i małym sklepie. Dowiedz się więcej, czytając dalej. Sprawdź również kolejny artykuł: Ile zarabia administrator sieci?

Administrator sieci – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Twoje stanowisko pracy może niekoniecznie nazywać się „administrator sieci”. Firmy bardzo różnie określają podobny charakter pracy. Dlatego w ofertach spotkać możesz określenia – doradca techniczno-handlowy, administrator sieci LAN, inżynier wsparcia technicznego, kierownik działu IT.

Administrator sieci – wymagania pracodawców

Badania pokazują, że aż 95 % administratorów sieci pracuje w oparciu o zwyczajową umowę o pracę. A zatem istnieje zapotrzebowanie na tego typu fachowców i firmy są skłonne zatrzymać ich na dłużej. Czy jednak to tylko gest dobrej woli? Pracodawcy mają dość konkretne oczekiwania wobec kandydatów na to stanowisko. w zależności od charakteru firmy i poziomu skomplikowania i narażenia na ataki sieci, mogą one się różnić. Najczęściej jednak przewijać w ofertach pracy będzie się wymóg posiadania wiedzy technicznej. Najlepiej udokumentowanej zawodowym wykształceniem (technikum lub tytuł inżyniera po studiach). Wskazywana jest znajomość protokołów komunikacji sieciowej, jak http i DNS. Musisz mieć pojęcie na temat sieciowych technologii – LAN, WLAN oraz VPN. Niektórzy z kolei zapytają Cię o wiedzę na temat narzędzi wirtualizacji na przykład w celu testowania nowych rozwiązań na neutralnym gruncie. Bardzo częstym wymogiem jest znajomość angielskiego. Nie wystarcza umiejętność zapytania o drogę do kiosku czy przedstawienia się. Istotna jest znajomość terminologii technicznej i umiejętność czytania dokumentacji.

Administrator sieci – samozatrudnienie

Zdecydowana większość pracuje na etacie, ale czy nie dałoby się z administratora sieci zrobić samodzielnego przedsiębiorcę? Struktura pracy jest bardziej złożona. Wielu administratorów sieci pracuje na etacie w firmie komputerowo – usługowej. Wykonuje ona pracę sieciową dla swoich klientów i Ty wtedy jesteś po prostu oddelegowany do siedziby danego klienta. Część administratorów sieci jednak decyduje się na pracę freelancera. W ten sposób zakładając jednoosobową działalność gospodarczą zyskujesz niższe podatki i większą autonomię. Sam jednak musisz zadbać o zlecenia. A te polegać będą na podobnej pracy, jaką wykonywałbyś etatowo. Nie każdemu pracodawcy odpowiada taka forma współpracy. Administratorzy sieci mają dostęp do danych wrażliwych klientów, pracowników oraz wewnętrznych firmowych tajemnic. Szefowie wolą pracowników, którzy poczuwają swego rodzaju lojalność wobec firmy. Stąd taka popularność etatu w tym zawodzie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *