Press "Enter" to skip to content

Jak zostać administratorem sieci?

Istnienie wewnętrznej sieci komputerowej w firmie nie jest dzisiaj niczym niezwykłym. Nawet jeżeli profil działalności przedsiębiorstwa nie ma nic związanego z informatyką i nowoczesnymi technologiami, sam przebieg informacji i koordynacja urządzeń biurowych wymaga zastosowania sieci. Jest ona zautomatyzowana i działa na podstawie ustalonych zasad, nad którymi czuwa specjalne oprogramowanie. Czy jednak dzieje się tak samo z siebie? Nie, do tego potrzebny jest specjalista, jakim jest administrator sieci. Może chciałbyś nim zostać?

Administrator sieci, kim jest?

Będąc administratorem sieci pełnisz w firmie funkcję osoby, która o stan tej sieci dba. Chodzi o jej prawidłowe zamontowanie, instalację oprogramowania oraz aktualizowania go. Dbasz by połączenia między komputerami oraz ze światem zewnętrznym przebiegało prawidłowo, stabilnie oraz bezpiecznie.

Administrator sieci jest ekspert w swojej dziedzinie

Co zatem musisz spełnić, aby zostać administratorem sieci? Przede wszystkim liczy się tym zawodzie wiedza i doświadczenie z instalacjami sieciowymi, oprogramowaniem odpowiadającym za to oraz świadomość zagrożeń. Im bardziej poważna będzie instytucja, do której chciałbyś aplikować na takie stanowisko, tym większe będzie miała wymagania  dotyczące wykształcenia. Małe biuro lub sklepik chętnie zatrudni Cię nawet po technikum, jeśli będziesz wiarygodny co do deklarowanych umiejętności. Urzędy, duże firmy oraz instytucje niewątpliwie wymienią wyższe studia informatyczne jako wymóg.

Administrator sieci, czy musi mieć wykształcenie zawodowe?

Czy rzeczywiście studia są koniecznością? Prawdą jest, że studia poszerzają horyzonty. Podczas nich prowadzone są zajęcia z mniej popularnych (a przez to teoretycznie mniej narażonych na ataki) systemów komputerowych niż Windows. Oprócz tego do zaliczenia będziesz miał praktyki w prawdziwych firmach informatycznych. Z drugiej strony sporą dawkę wiedzy otrzymasz już w szkole średniej, najlepiej we wspomnianym technikum informatycznym.

Administrator sieci i rozwój zawodowy

Oczywiście nie oznacza to, że kończąc szkołę średnią lub wyższą możesz na tym poprzestać. Praca w sektorze IT, nawet jako administrator sieci wymaga stałego śledzenia nowości, nowych rozwiązań technologicznych i programistycznych. Pojawiają się nowe typy zagrożeń sieciowych oraz przeciwdziałające im narzędzia. Zarówno programowe jak i sprzętowe. Musisz nie tylko to śledzić i orientować się, ale też potrafić zastosować to w wewnętrznej sieci zatrudniającej Cię firmy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *