Press "Enter" to skip to content

Agent ubezpieczeniowy na etacie czy własnej działalności?

Zatrudnienie w zawodzie możesz otrzymać oczywiście w firmach ubezpieczeniowych. Początkowo będą zainteresowani współpracą na stanowiskach pomocniczych. Jeśli dostrzegą w Tobie potencjał, sami zorganizują dla Ciebie szkolenia przygotowujące do egzaminu. Do egzaminu możesz jednak przygotować się sam, a do firmy ubezpieczeniowej uderzać jako uprawniony agent. Czy oferują one pracę etatową? Bywa, że tak. Zarówno centrala jak i lokalne placówki potrzebują pracowników obsługi klienta, w połączeniu z obsługą administracyjną. Wypłata składa się wtedy z podstawy i prowizji od każdej sprzedaży usługi i produktu ubezpieczeniowego. Wysokość prowizji narzuca Ci pracodawca. Najczęściej jednak agenci ubezpieczeniowi współpracują z towarzystwami jako samodzielni przedsiębiorcy. Rozliczasz się wtedy z firmą w oparciu o ilość i rodzaj podpisanych polis i wynikającą z tego prowizję.

Agent ubezpieczeniowy – wymagania do własnej działalności

Do założenia własnej działalności musisz posiadać przynajmniej wykształcenie średnie, zdać egzamin KNF uprawniający do wykonywania zawodu, mieć pełną zdolność do czynności prawnym oraz nie być karanym. Tuż po uzyskaniu licencji możesz dokonać formalności. Musisz zgłosić się do urzędu gminy lub miasta, w którym prowadzona jest rejestracja działalności gospodarczej do CEiDG. Nie trwa to długo, nie ma wymogu posiadania własnego lokalu czy zatrudniania pracowników. Musisz jednak znaleźć firmę ubezpieczeniową, dla której mógłbyś pracować. Albo działać niezależnie.

Agent ubezpieczeniowy – forma działalności

Możesz być samodzielnym, lokalnym agentem ubezpieczeniowym. Niezależnym od dużej firmy i formalnie z nią niezwiązaną. Posiadając własną siedzibę, podejmujesz klientów i prowadzisz usługi doradztwa ubezpieczeniowego. Za opłatą analizujesz ich sytuację majątkową i materialną. Oraz doradzasz konkretne rozwiązania i oferty. Większość agentów ubezpieczeniowych wiąże się jednak z jakąś firmą. Lub nawet więcej niż jedną. To daje Ci szersze pole do popisu, zarobku i możliwość oferowania lepszych warunków klientom. Dobrym pomysłem jest współpraca z multiagencją na zasadach franczyzy. Otwierasz wtedy lokal, ale nie pod własnym szyldem, lecz multiagencji.

Agent ubezpieczeniowy – cechy własnej działalności

Własna działalność w tym zawodzie jest bardzo częsta. Nie jest tak bez powodu. To znacząco ogranicza koszty pracy ponoszone przez firmy ubezpieczeniowe. A Ty zyskujesz elastyczność. Możesz samemu ustalać czas pracy, firmy, z którymi współpracujesz, rodzaje ofert, które przedstawiasz. Sam też wyznaczasz wysokość prowizji, którą oczekujesz otrzymać od ubezpieczyciela. To działalność, którą można zacząć w każdym wieku i potrafi doskonale współgrać z bazową pracą etatową. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *