Press "Enter" to skip to content

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Kim jest agent ubezpieczeniowy? I jak nim zostać? Często mylony jest ten zawód z podobnym w swej nazwie brokerem ubezpieczeniowym. Nie jest jednak to, tym samym. Co prawda obaj zajmują się ubezpieczeniami. Obaj szukają dogodnych ofert ubezpieczeniowych dla swoich klientów i doradzają konkretne rozwiązania. Obaj też są pośrednikami pomiędzy ubezpieczycielem a klientem. Różnica polega jednak na tym, że o ile broker działa samodzielnie i jest niezależny od towarzystw ubezpieczeniowych. O tyle agent jest po prostu pracownikiem lub współpracownikiem ubezpieczalni. Ma na celu doradzać klientom, ale też reprezentować interesy pracodawcy. Poprzez namawianie do korzystania z właśnie jego oferty. Swoją drogą zawodowi brokera ubezpieczeniowego poświęcamy osobny cykl publikacji. Jak zatem zostać agentem ubezpieczeniowym?

Agent ubezpieczeniowy – zawód zderegulowany

W 2014 roku zawód agenta ubezpieczeniowego został uwolniony. Oznacza to, że odpadło kilka formalnych wymogów niezbędnych do jego wykonywania. Nie ma już, prawnego przynajmniej, przymusu odbycia rozpisanego na ponad 150 godzin szkolenia w instytucji ubezpieczeniowej. Nie musisz też posiadać określonego wykształcenia kierunkowego. Nie oznacza to jednak, że taką pracę możesz podjąć od ręki. Prawo i pracodawcy nadal stawiają przed Tobą pewne wymagania.

Agent ubezpieczeniowy – niezbędne wymagania

Te wymagania brzmią następująco:

  • musisz być osobą pełnoletnią,
  • musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • musisz dać rękojmię, że dochowasz standardów zawodowej rzetelności  i etyki,
  • nie jesteś karany za umyślne przestępstwo – przede wszystkim przeciwko zdrowiu, życiu, mieniu, wiarygodności dokumentacji, tajemnicy informacji oraz za przestępstwa skarbowe.

Agent ubezpieczeniowy – wykształcenie i uprawnienia

Prawo nadal wymaga zdania przez Ciebie egzaminu uprawniającego do pracy w ubezpieczeniach. Oraz posiadania wykształcenia. Jakiego ? Formalnie wystarczy, jeśli masz wykształcenie średnie. Pracodawcy jednak stawiają na osoby po ekonomii, finansach, prawie lub kierunkach pokrewnych. Same towarzystwa w ramach rekrutacji organizują też kilkustopniowe szkolenia z tajników tej pracy. Musisz wszak opanować podstawy i poznać przepisy prawa związanego z udzielaniem i warunków ubezpieczeń. Często robi się to w formie zdalnej – np. e-learning. Egzamin organizuje Komisja Nadzoru Finansowego. W momencie jego pomyślnego zaliczenia, otrzymujesz zatrudnienie. Zostajesz wdrożony w ofertę firmy ubezpieczeniowej – poszczególne produkty, system sprzedaży i ćwiczenie umiejętności sprzedażowych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *