Press "Enter" to skip to content

Akupunkturzysta – jak zostać?

Akupunktura budzi coraz większe zainteresowanie polskich pacjentów. Znoszenie bólu, które oferuje, niekiedy jest ostatnią deską ratunku dla schorowanych osób. Czy myślisz, że mógłbyś zajmować się czymś takim? Sprawdź, jakie są predyspozycje do zawodu akupunkturzysty oraz jak mógłbyś nim zostać.

Predyspozycje zawodowe

Oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej potrzebne będą też Ci odpowiednie zdolności psychofizyczne. Przede wszystkim stan zdrowia. To praca, która wymaga wysiłku rąk i nóg. Praca w tej samej pozycji przez wiele godzin z pewnością nie wpływa korzystnie na Twój układ ruchu i krążenia krwi. Oprócz tego bardzo istotne jest, abyś był osobą cierpliwą, empatyczną i podchodził do każdego klienta ze zrozumieniem. Nawet jeśli dolegliwości danego pacjenta są dla Ciebie mało przekonujące, nie jest Twoją rolą to oceniać. A już na pewno komentować. Co ciekawe, z jednej strony to praca dla osoby wrażliwej na krzywdę i emocjonalnej. Z drugiej, dla która osoby potrafi chłodno ocenić sytuację, jest pewna siebie i działa zdecydowanie. Bardzo istotny jest sprawny zmysł dotyku. Praca akupunkturzysty wymaga niezwykłej precyzji. Nakłuwanie, jeśli jest źle wykonane, potrafi przynieść więcej szkód niż korzyści. Oprócz tego po prostu dobrze, jeśli interesujesz się tematyką medycyny niekonwencjonalnej.

Krótko o zadaniach zawodowych

Jako akupunkturzysta, korzystając z doświadczeń Wschodu, będziesz miał na celu niwelowanie bólu. Zanim jednak do tego przejdziesz, będziesz potrzebować, wykonać szczegółowy wywiad z pacjentem. Zapytasz, co boli, na co choruje i spróbujesz ustalić, czy akupunktura ma tutaj zastosowanie. Na podstawie zdobytej wiedzy ocenisz czy nie istnieją jakieś zaburzenia bioenergetyczne. Gdy to ustalisz, dobierzesz odpowiednią technikę terapeutyczną. Cały proces nakłuwania ma na celu korygowanie takich zaburzeń energetycznych. Po wszystkim zalecisz pacjentowi, co ma robić w dalszym etapie terapii. Całość musisz udokumentować, niczym prawdziwy lekarz. Oprócz tego Twoje stanowisko pracy musi być dostosowane pod względem BHP, przepisów przeciwpożarowych oraz ergonomii.

Co może być trudnością w tej pracy?

Zdecydowanie w tym zawodzie niewskazane są wszelkie niewydolności. Równie układu ruchu, krążenia krwi, drżenie rąk. Niepełnosprawność którejkolwiek z górnych kończyn jest raczej czynnikiem dyskwalifikującym.

Akupunkturzysta – jak zostać?

Nie ma ani prawnych, ani zawodowych wymogów formalnych uprawiania tego zawodu. Akupunktura wciąż uważana jest za alternatywną i nie do końca wiarygodną metodą znoszenia bólu. Samej praktyki nauczyć możesz się samodzielnie czytając odpowiednią lekturę lub uczestniczyć w kursach pod okiem specjalistów. Istnieje w Polsce Polskie Towarzystwo Akupunktury. Organizuje ono szereg kursów, które uczą zasad, ideologii i metodologii stosowania tej formy medycyny niekonwencjonalnej. Jeśli skorzystasz z ich usług, a prowadzisz własną praktykę, możesz wzbogacić swój gabinet o ich atest. To doda Ci wiarygodności oraz klientów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *