Press "Enter" to skip to content

Bioinformatyk – ile zarabia?

Czy bioinformatyka to nie tylko ciekawe i twórcze zajęcie, ale też i intratne? Sprawdziliśmy, co ma wpływ na wysokość pensji bioinformatyka. A także jakie one realnie są i co mogłoby sprawić, że zarobisz jako bioinformatyk więcej.

Bioinformatyk – wymagania pracodawców

Oprócz odpowiedniego wykształcenia (o którym piszemy w artykule Bioinformatyk – jak zostać?), pracodawcy zwracać będą też uwagę na inne Twoje cechy. Ceni się analityczne i logiczne myślenie. To zdecydowanie zawód dla umysłów ścisłych. Do tego zainteresowania przyrodnicze. Zadania bioinformatyka łączą zastosowanie technik informatycznych z badaniami układów biologicznych. Oprócz tego premiowane są dokładność, cierpliwość, dociekliwość i kreatywność. Prawdopodobnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej postawiony zostanie przed Tobą problem do rozwiązania. Sposób, w jaki się do niego zabierzesz, pozwoli pracodawcy określić czy wykazujesz tego typu cechy. Do tego mile widziane są zdolności interpersonalne i umiejętność działania w grupie.

Bioinformatyk – Przeciwskazania zawodowe

Jest to praca, która wymaga precyzji i zręczności. Operujesz w końcu na bardzo małych cząsteczkach. Niestety, niedyspozycje kończyn górnych, ograniczona sprawność palców raczej dyskwalifikują. Wykluczają podjęcie pracy też zaburzenia widzenia, rozróżniania barw, a także inne dysfunkcje oczu, których nie da się korygować okularami.

Od czego zależy wysokość zarobków?

Analizując oferty pracy dla bioinformatyków, zauważyliśmy kilka rzeczy. Pracodawcy uzależniają wysokość pensji od doświadczenia i umiejętności. Rozpiętość w ramach tej samej oferty pracy może wynosić nawet 2000 zł brutto. Wysokość pensji uzależniona jest od danej firmy i typu jej działalności. Lepiej zarobisz też w prywatnych firmach o kapitale zagranicznym. By podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy, dbaj o doświadczenie oraz własny rozwój. Korzystaj ze szkoleń, kursów oraz poszerzaj wiedzę bioinformatyczną we własnym zakresie.

Mediana zarobków bioinformatyka – nasz komentarz

Według branżowych portali, które rokrocznie zajmują się zarobkami Polaków, bioinformatyk przeciętnie w Polsce zarabia 5000 zł brutto. To bardzo uśredniona kwota, która obejmuje każdy typ zatrudnienia oraz miejsce pracy. Blisko połowa wszystkich bioinformatyków zarabia w przedziale 4100 zł a 7900 zł. Pozostała połowa dzieli się na dwie ćwiartki. Jedna z nich zarabia poniżej 4100 zł do nawet okolic 2500 zł. Kolejne 25% z kolei liczyć może na zarobki wyższe niż wspomniane 7900 zł. Wszystko to oczywiście kwoty brutto wypłacane w systemie miesięcznym. Mówi się, że rekordziści za dane projekty mogą wyciągać nawet kilkadziesiąt złotych. Wiele kontraktów obwarowanych jest jednak tajemnicą handlową.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *