Press "Enter" to skip to content

Bioinformatyk – jak zostać?

Interesujesz się informatyką i naukami przyrodniczymi? Myślisz, że ciekawie byłoby wykorzystać komputery w badaniach nad nowymi lekami, procesami biologicznymi i życiem mikroorganizmów? Sprawdź, czy bioinformatyka jest dla Ciebie i jak takim fachowcem zostać.

Bioinformatyka i bioinformatyk – o co z nimi chodzi?

Jest to dość nowy kierunek studiów i badań. Polega on na łączeniu technik informatycznych z wiedzą biologiczną i biotechnologiczną. Badania naukowe generują mnóstwo danych, których nie da się zapamiętać. Bioinformatyk potrafi je zapisać oraz odpowiednio przetworzyć. Przykładowo baza danych dotycząca genomów wszystkich żywych organizmów nie służy wyłącznie teoretycznym badaniom. Efekty pracy bioinformatyka możesz zauważyć w praktycznej medycynie. Nie znaczy to, że jako bioinformatyk jedynie zapisujesz w tabelce podane dane. Cała Twoja wiedza i umiejętności informatyczne służą usprawnieniu procesów badawczych i wytwórczych w biotechnologii. Możesz opracowywać i obsługiwać specjalistyczne unikalne oprogramowanie. Na dziś zainteresowanie bioinformatykami dotyczy głównie ośrodków naukowych i medycznych. Z czasem jednak znaleźć możesz też zatrudnienie w przemyśle, na przykład farmaceutycznych.

Bioinformatyk – studia wyższe

Czy jest to kierunek dla Ciebie? Przede wszystkim musisz interesować się naukami przyrodniczymi, nowoczesnymi technologiami i informatyką jednocześnie. Aby móc dostać się na taki kierunek studiów, musisz prezentować zdaną maturę. Wysokie wyniki z przedmiotów takich jak informatyka, matematyka, biologia, chemia lub fizyka z pewnością zwiększają Twoje szanse. Najlepiej w wariantach rozszerzonych. Kierunek taki oferuje dopiero tylko kilka uczelni w Polsce, więc konkurencja o miejsce między kandydatami jest spora. Według programów nauczania na tym kierunku pierwsze co poznasz to właśnie tajniki biologiczno – chemiczno – fizyczne. Do zaliczenia będziesz miał przedmioty jak biologia komórki, bioróżnorodność w informatyce, fizjologia, genetyka lub molekularne mechanizmy ewolucji. Dopiero potem będziesz uczył stosować tę wiedzę w informatyce. Nie ominie Cię solidna matematyka – rachunek różniczkowy, całkowy i prawdopodobieństwa. Jeśli nie miałeś ich w liceum, przygotuj się na spory wysiłek intelektualny.

Bioinformatyk – praktyki na studiach

Czekać będą też Cię trzy tygodnie obowiązkowych praktyk. Odbywają się one w firmach farmaceutycznych, laboratoriach badawczych albo placówkach klinicznych. Poznasz wtedy na przykładach metody działania bioinformatyki oraz sposoby jej zastosowania. Nauczysz się je wykorzystywać, a nawet modyfikować pod daną potrzebę. Dobrym przykładem jest diagnostyka medyczna. Specjalne oprogramowanie, stosowane na przykład w nowoczesnych wagach, które określa Twoją wagę, ciśnienie i stan zdrowia. To też wytwór działalności bioinformatyków.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *