Press "Enter" to skip to content

Budowa domu jednorodzinnego

Jeżeli marzy Ci się wybudowanie domku jednorodzinnego, to najlepiej zrobić to na działce o metrażu 600-700m² (to minimalna powierzchnia działki dla domu jednorodzinnego) lub większym. Zwróć uwagę, do jakich mediów ma dostęp dana działka. Mało prawdopodobne jest, że będzie miała ona dostęp do wszystkich potrzebnych Ci mediów. Jednak najważniejszym z nich jest prąd. Pozostałe media możesz zorganizować inaczej.

Sprawdź grunt działki pod budowę domu

Jak mówią, stawianie „domu na skale” jest z pewnością o wiele korzystniejsze niż budowa „domu na piasku”. I jest tutaj trochę racji. Sprawdź grunt swojej działki pod budowę domu. Najważniejsze, aby sprawdzić, czy grunt jest nośny. Gleba taka jak torf może znacznie utrudnić Ci wybudowanie swojego wymarzonego domu i podnosi koszty budowy. Warto przed zakupem działki upewnić się jaki rodzaj gleby jeży pod naszymi stopami. Dobrze jest też sprawdzić poziom wody gruntowej. Najlepiej będzie, jeżeli skorzystasz z pomocy specjalistów i wykonasz badania geologiczne.

Zanim zaczniesz budować dom

To jeszcze nie wszystko, zanim zaczniesz budować swój wymarzony dom. Warto też sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania. Dzięki temu unikniemy późniejszych zmian w naszym projekcie. Oznacza to też, że zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Ci, którzy wcześniej nie sprawdzili miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, mogą być narażeni na zmiany w projektach lub dokupienie sąsiadującej działki, aby móc dokończyć budowę domu. Dzięki temu dowiesz się też, ile kondygnacji może mieć Twój budynek. Jaki może być kąt nachylenia dachu. Z takiego wypisu dowiemy się również o tym, czy nasz dom można wybudować w nowoczesnej architekturze.

Co, jeżeli gmina nie posiada planów zagospodarowania?

W takim wypadku zgłaszamy się do gminy po indywidualne warunki zabudowy. Co prawda wydłuży nam to budowę naszego wymarzonego domu o kolejne 3 miesiące. Jednak dzięki takim działaniom możemy w przyszłości zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Warunki zabudowy to bardzo ważny element do pozyskania przed rozpoczęciem budowy domu. Determinuje on rodzaj i styl wybranego projektu. Nie należy o tym zapominać.

Kolejne etapy budowy domu

Kolejnymi etapami po wybraniu działki budowlanej i jej sprawdzeniu będzie przejście do projektu naszego domu. Mamy tutaj dwa możliwe rozwiązania. Jednym z nich będzie zakupienie gotowego już planu budynku. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze. Na pewno też o wiele szybsze. Jest to rozwiązanie dla tych osób, które nie czują się w aranżacji i planowaniu. Kupno gotowego projektu ma swoje plusy i minusy, tak samo, jak projektowanie domu od podstaw.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *