Press "Enter" to skip to content

Panele podłogowe – rodzaje i układanie

Ostatnimi czasy panele podłogowe to najczęściej wybierana przez Polaków forma ozdobienia i ochrony swoich podłóg. Dobre w nich jest, że pasują jednakowo do salonu, sypialni, a nawet w kuchni lub łazience. Ich wodoodporne modele z powodzeniem mogą ozdabiać pomieszczenia, w których masz kontakt z wodą, a jednocześnie nie pozbawiać kuchni i łazienki tego eleganckiego charakteru. A dlaczego są takie popularne? Zapewne z powodu ceny, jakości i stosunkowo łatwego montażu, który wiele osób wykonuje samodzielnie.

Jakie są rodzaje paneli podłogowych?

Parametry, które określają panele podłogowe są liczne. Więc typologii ich też można by ułożyć wiele. Można je podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Grubość, klasę użyteczności albo sposób montowania. Podstawowy podział, jaki się przyjmuje to wyszczególnienie paneli drewnianych i laminowanych. Te drugie pokrywane są dodatkowymi warstwami substancji ochronnych takich jak olej, lakier lub melamina. Standardowo panele mają grubość 8 mm. Grubsze modele są jednak bardziej stabilne i odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Z kolei klasy użyteczności to cechy, które dzielą panele ze względu na zastosowanie w domu lub miejscach użyteczności publicznej. Panele rozpatruje się też pod kątem zawartości prawdziwego drewna – im jest go więcej, tym cena jest wyższa. Podział ze względu na montaż to podział na panele zatrzaskowe, klejone i używające podczas montażu gumek uszczelniających.

W jaki sposób układać panele?

Najprostszą forma, na którą możesz się zdecydować to panele zatrzaskowe. Układając je, łączysz specjalnie wykonanymi krawędziami i całość przypomina nieco puzzle. Gdy jednak Twój model paneli jest klejony lub z użyciem gumek bardziej wymagana jest wprawa i doświadczenie. Klejone panele montuje się z udziałem ścisków, które trzeba posiadać. W ten sposób upewniasz się, że panele przylegają do siebie na tyle mocno, że nie ma między nimi dziur i szczelin. Kładzenie paneli z gumkami dylatująco-uszczelniającymi to jeszcze bardziej skomplikowana zabawa – będziesz musiał je odpowiednio przycinać i montować w podłużnych i poprzecznych rynienkach.

Czy mogę zrobić to sam?

Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż paneli podłogowych. Zwłaszcza gdy do czynienia mają z modelami zatrzaskowymi. Jednak jeśli nie masz w tym doświadczenia, możesz spowodować niechcący kilka szkód. Panele mogą się rozchodzić i wypaczać swoją strukturę. To z kolei bardzo szybko prowadzi do utraty funkcji użytkowych przez podłogę. Nie jest ona odpowiednio chroniona i uszczelniona. Nie możesz pozwolić sobie nawet na niewielkie szpary, gdyż gromadzi się w nich kurz i wilgoć. To wszystko spowoduje, że wydasz pieniądze, włożysz wysiłek w montaż paneli, a te trzeba będzie rychło wymieniać na nowe. Fachowiec, który ma doświadczenie i wiedzę na temat typów paneli i ich montażu zrobi to profesjonalnie. Koszt takiej usługi przeważnie waha się w okolicach 20 – 30 zł za metr kwadratowy. Choć są to dodatkowe pieniądze, niekiedy warto je wydać. Może ochronić Cię to przed jeszcze większym wydatkiem w przypadku nieprawidłowego montażu. Poza tym niektóre typy paneli, jak wspomniane klejone, wymagają odpowiedniego sprzętu, który niekoniecznie musisz posiadać. Fachowiec ma go na pewno.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *