Press "Enter" to skip to content

Remont łazienki

Różne mankamenty w swoim domu możesz znieść. Jednak jeśli łazienka nie jest sprawna, to potrafi być naprawdę źle. Jest to często też jedno z najbardziej kosztownych pomieszczeń w przypadku generalnego remontu. Czy opowieści o tym, że remont łazienki potrafi wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych są przesadzone?

Generalny remont łazienki

Wielokrotnie zdarza się, że taki remont łazienki to wymiana praktycznej całej instalacji wodnokanalizacyjnej. Same elementy użytkowania są też bardzo kosztowne. Umywalka wykonana z wysokiej jakości ceramiki, piękne płytki, brodzik, muszla klozetowa, nowa kabina prysznicowa, a także oświetlenie, które teraz potrafi być bardzo kosztowne. Do tego też musimy zapłacić za niezbędne materiały i pracę robotników, którzy będą się tym zajmowali wiele godzin. To wszystko potrafi kosztować. Niemniej niekiedy nie mamy wyjścia i by móc komfortowo korzystać z łazienki, trzeba będzie to przełknąć.

Przygotowania do remontu łazienki

Na początku potrzebny będzie plan. Musisz ustalić co potrzeba wymienić i czy jest to konieczne. Remont to nie zupełnie nowy dom czy mieszkanie. Musisz poruszać się w już istniejących realiach, jakie stwarza instalacja wodna, elektryczna i grzewcza. Opracowanie takiego planu może wykonać za Ciebie firma. Zrobi to dobrze, ale też odpowiednio zainkasuje.

Dobór fachowców do remontu łazienki

Następnie istotny jest dobór fachowców. Możesz zatrudnić firmę wykończeniową lub remontową, a także robotników z ogłoszenia. Warto by byli to ludzie dający nadzieję na sprawną i profesjonalną usługę. W zależności od tego, jak głęboki jest remont, przydać mogą się elektryk, glazurnik i oczywiście hydraulik. Miej świadomość tego, że, mimo iż konkurencja na rynku budowlanoremontowym jest spora, to jednak zapotrzebowanie na dobrych fachowców rośnie. Niekiedy na ich usługi trzeba będzie poczekać. Nie zdziw się, gdy potrwa to nawet tygodnie lub miesiące.

Przygotowanie do remontu łazienki

Kolejnym bardzo ważnym punktem podczas przygotowań to dobór materiałów, a wiąże się z tym kilka rzeczy, których musisz mieć świadomość. Elementy użytkowe takie jak muszle, krany, zlewy, kabiny prysznicowe, brodziki lub bidety zapewne bez problemu kupisz od ręki w sklepie, lub hurtowni. Za to przykładowo płytki ceramiczne niekiedy wymagają zamówienia poza hurtownią i oczekiwania na nie. Ważne więc, aby materiały zamówić z wyprzedzeniem, zanim pojawią się panowie budowlańcy. Nie będą w stanie pracować, nie mając materiałów. Jeśli masz problem z oszacowaniem ile i czego potrzebujesz, firma budowlana może zaangażować kierownika remontu, który precyzyjnie obliczy zapotrzebowanie. Nie zawsze bezwzględna ilość metrów kwadratowych czy sztuk jest ścisła. Bywają sytuacje, gdy płytki trzeba będzie ciąć, a to powoduje, że warto mieć ich zapas.

Koszty remontu łazienki

Najprościej odpowiedzieć można, że zależy to od zakresu, stopnia skomplikowania remontu oraz użytych materiałów. Ich jakości i ilości. Tu ceny potrafią wahać się nawet o kilkadziesiąt procent. Warto obserwować promocje w sklepach lub umówić się z hurtownią na większą ilość. Bardziej stałe są ceny za pracę robotników. Najczęściej rozliczane są za metr kwadratowy. Układanie glazury w rozmiarze standardowym, tj. 30 × 30 to koszt około 50 zł/m2. Małoformatowe lub gresowe płytki w rozmiarze 10 × 10 układane są już za około 70 zł/m2. Wyraźnie droższa jest mozaika – tutaj cena 100 zł/m2 nie jest niczym niezwykłym.

To tylko przykłady, które można by mnożyć, jednak każda firma ma swoje stawki i swoje argumenty, by żądać takich pieniędzy. Warto każdy zakup i dobór firmy robić z głową oraz ustalać wstępnie warunki usługi, także finansowe. Najlepiej już na etapie planowania. Praktyka życiowa pokazuje, że nawet najbardziej precyzyjny i przewidujący plan potrafi nie wypalić, a przypadki losowe wygenerować kolejne wydatki. Dlatego zawsze warto mieć nieco pieniędzy w zanadrzu oraz przewidywać, że coś może nie pójść zgodnie z planem. Remont łazienki jest kosztowny, ale jej komfortowe użytkowanie to bezpieczeństwo, higiena i porządne życie dla całej rodziny.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *