Press "Enter" to skip to content

Budowa fundamentów pod dom

Podstawą dla każdego domu są jego fundamenty. Żeby wybudować solidny i mocny dom, należy najpierw zadbać o jego fundament. Szczególnie jeżeli chodzi o budowę kilku kondygnacji. Istnieją różne technologie budowania domów. Do tego też trzeba dobrać odpowiednie fundamenty. Wyznacznikiem tego, jakie fundamenty należy wybudować i jak będą one wyglądać, ma też znaczenie gruntu działki. Jest to priorytetowe, by określić nośność gruntu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakie fundamenty wybudować. Znacząco łatwiej buduje się fundamenty domu na skałach niż na podłożach torfowych i niestabilnych. Przed budową domu należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Przykładowa budowa fundamentu

Budowę fundamentu zaczyna się od określenia gruntu. Jeżeli na działce jest wysoki poziom wód gruntowych, należy zainstalować wokół fundamentów drenaż opaskowy. Do tego konieczne jest również wybudowanie odpływu wody do studni chłonnej lub znalezienie innego rozwiązania. Nawet przy wyborze już gotowego planu domu, musimy wybierać je z listy dostosowanej do gruntu naszej działki budowlanej. Kolejnym ważnym etapem przy budowie fundamentów jest położenie kilkucentymetrowej warstwy betonu. Używamy do tego betonu na przykład klasy C8/10. Taki beton stabilizuje podłoże i pozwala na poprawny rozkład naprężeń na grunt. Pominięcie tego kroku może być dla nas bardzo niekorzystne.

Jak wybudować fundament domu

Jeżeli mamy już te dwa podstawowe elementy fundamentu, takie jak drenaż opaskowy i warstwę stabilizującą, możemy przejść do następnych etapów. Kolejnym krokiem będzie budowa ściany fundamentowej i termoizolacji poniżej poziomu gruntu. Ściany fundamentowe najczęściej wznoszone są z betonowych bloczków lub robione w formie wylewki betonowej. Termoizolacja poniżej gruntu wymaga osłonięcia i zabezpieczenia w ścianach. Zabezpieczenie w ścianach trójwarstwowych spełnia najczęściej mur, a w dwuwarstwowych używa się głównie folii. Żyzną ziemię spod powierzchni gruntu należy zastąpić zagęszczonym piaskiem lub żwirem. W kolejnym etapie nakładamy na grunt płaską warstwę betonu stabilizującego, by zapewnić równomierny nacisk oraz odpowiednią izolację przeciw wilgoci. Możemy wykonać ją z folii lub papy.

Fundament na poziomie gruntu

Jesteśmy już na poziomie gruntu. Nasze fundamenty pod nogami wydają się stabilne i solidnie wykonane. Jeżeli mamy dobrą ekipę budowlaną z pewnością tak jest. Po wykonaniu tego etapu przystępujemy teraz do dalszych części prac. Konieczne jest wykonanie nadziemnej ściany oraz jej termoizolacji. Termoizolacja ważna jest też w przypadku podłogi. Na powierzchnię betonu stabilizującego najlepiej nanieść izolację ze styropianu lub wełny mineralnej. Dzięki temu unikniemy przenikanie wilgoci i utratę ciepła przez podłogę. Na taką izolację możemy wylać wylewkę podłogową, a następnie ułożyć naszą posadzkę wykończeniową. Posadzka może być wykonana z dowolnych przez nas materiałów. Możemy wybierać między płytkami, panelami czy nawet parkietem.

Fundamenty i izolacja ścian domu

Nie zapomnijmy również o tym, żeby zabezpieczyć dom przed utratą ciepła. Odpowiednio zabezpieczony dom przed utratą ciepła obniży nam koszty za ogrzewanie. Dzięki raz, a dobrze wykonanej robocie możemy zaoszczędzić naprawdę sporą ilość pieniędzy. Izolacja pomiędzy ścianą fundamentu a nadziemia jest najważniejszą izolacją przeciw wilgoci. Jeżeli taka izolacja będzie nieskuteczna, to możliwe zawilgocenie podziemia przeniesie się na nasz dom. Dlatego tak ważne jest, aby izolacja pomiędzy ścianą fundamentu a nadzieniem była wykonana solidnie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *