Press "Enter" to skip to content

Chcesz stać się pisarzem? Dowiedz się jak zostać pisarzem

Nie ma żadnej gotowej recepty na to, jak zostać pisarzem i być w tym dobrym. Nie ma też żadnego kierunkowego wykształcenia, które przygotowywałoby przyszłych mistrzów pióra. To kwestia talentu, pewnych predyspozycji i pasji. Uprawianie zawodu pisarza to coś, co powinno wewnętrznie Cię pociągać. Jakie jednak są predyspozycje, by zostać pisarzem?

Pisarz – predyspozycje zawodowe

Na pytanie, czy zostać pisarzem, zapewne czujesz wewnętrzną odpowiedź sam. To wyobraźnia, pasja i chęci kierują Cię do komputera lub maszyny do pisania i pozwalają tworzyć niesamowite opowieści, reportaże, pamiętniki lub zbiory porad, które można by wydać w formie jednolitej pozycji. Musisz zwyczajnie mieć coś do powiedzenia (w tym wypadku napisania), dostrzec temat, który może zainteresować czytelników i potrafić to przelać na papier w ciekawej i atrakcyjnej formie. Jaka forma jest ciekawa i atrakcyjna? Wiadome jest, że to kwestia gustu czytelników, którzy potrafią być bardzo wybredni i zupełnie niewyrobieni.

Pisarz – przygotowanie zawodowe

Kto zatem może zostać pisarzem? W zasadzie każdy. Istotny jest dar łatwego budowania logicznych, poprawnie skonstruowanych zdań i spora elokwencja. Jako się rzekło, nie ma żadnego wykształcenia kierunkowego dla pisarza. Możesz spotkać w ofertach szkół średnich albo wyższych uczelni warsztaty pisarskie, lecz to jedynie może zainspirować i popchnąć do pisania osoby, które już wewnętrznie czują do tego powołanie. Pisarstwo można szlifować – istotna jest tutaj samodzielna znajomość literatury, ortografii, konwenansów, przysłów, pojęcie o kulturze i historii albo zdolność do pomysłowej gry słów. Nie da się jednak tego nauczyć od zera w formie kursu albo szkolenia. Niektórzy uważają, że dobrym przygotowaniem jest polonistyka albo dziennikarstwo. Rzeczywiście, te studia szlifują umiejętność posługiwania się językiem, lecz robią to w kontekście dość uniwersalnym. Sporo pisarzy to dziennikarze, technicy, psycholodzy kulturoznawcy lub nawet naukowcy. Wszak liczba pomysłów na książkę jest nieograniczona.

Pisarz – jak wydać książkę?

Cóż, by zostać prawdziwym pisarzem i na tym zarabiać, nie wystarczy sporządzić maszynopis. Musisz jeszcze znaleźć wydawnictwo, które zechce książkę wydać i zainteresować nią czytelników. Jak to zrobić? Jeżeli masz własne pieniądze i sponsorów, możesz zrobić to samodzielnie. Jeśli nie, musisz próbować. Nie ograniczaj się tylko do jednego wydawnictwa, każdemu prześlij na początek jedynie streszczenie fabuły lub tematyki oraz około 30 stron maszynopisu. Są z tym pewne trudności – wiadome jest, że wydawnictwo prędzej zainteresuje się osobą znana (choćby i ze skandali) niż zupełnym nowicjuszem. Dlatego, jeśli nie jesteś celebrytą lub znanym naukowcem, postaraj się zebrać wszelkie doświadczenie – publikacje Twoich opowiadań w szkolnych lub studenckich gazetkach, dyplomy uzyskane w konkursach pisarskich albo poetyckich. Przychylność wydawcy jest bardzo istotna. Niektórzy podpowiadają wręcz, by zatrudnić się w jednym z nich oraz dać się poznać z pozytywnej strony, co może tą przychylność stanowczo zwiększyć. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *