Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pisarza?

Wydawać by się mogło, że praca pisarza nie jest szczególnie skomplikowana. Zasiadasz przed komputerem, maszyną do pisania lub czystą kartką, którą następnie wypełnisz treścią. Treścią, w której przelejesz swoje myśli, uczucia, marzenia, wyobrażenia, wizje przyszłości lub ustalenia. Rzeczywiście, niektóre gatunki literackie – opowiadania, powieści, pamiętniki nie wymagają aż takiego namysłu. Osoba z dobrym piórem, elokwentna i znająca ortografię dość łatwo i sprawnie napisze książkę. Choć i to wymaga często przeprowadzenia pewnego research’u. Jeśli chcesz być poważnym autorem, musisz dokonywać pewnej autokorekty. Sprawdzać poprawność faktów, które podajesz, prawidłowy zapis nazw, nazwisk, dat oraz zachować pewną podstawową logikę przyczynowo – skutkową. No, chyba, że interesuje Cię chaotyczna i surrealistyczna literatura, w której jest to nawet pożądane.

Pisarz – czy tylko powieści?

Pojęcie pisarza jest stosunkowo pojemne. Najczęściej kojarzy się nam z powieściopisarzem, autorem noweli, opowiadań czy nawet poetą. Jednak pisarstwo możesz uprawiać także w oparciu o inne formy literackie. Z powodzeniem możesz łączyć to zajęcie z pracą dziennikarza, publicysty, naukowca (to nawet wskazane, jeśli chcesz awansować w hierarchii uczelnianej), podróżnika, historyka, muzyka albo zwyczajnie osoby znanej. Możesz pisać o swoich ustaleniach naukowych, stawiać śmiałe tezy historyczne, opowiadać o doświadczeniach nabytych w podroży, przekonywać do swojej wiary albo spisywać pamiętniki. Lub przyjąć formę zupełnie publicystyczną, choć ta zainteresuje szersze grono czytelników pod warunkiem dobrej reklamy i znanego nazwiska.

Pisarz – warunki pracy

Najczęściej Twoim stanowiskiem pracy będzie biurko z komputerem. Choć są jeszcze autorzy preferujące tradycyjnie rozwiązania – maszynę do pisania albo długopis, jednak elektroniczne edytory tekstu z powodzeniem je zastępują. Są po prostu wygodniejsze i zintegrowane z Internetem, w którym dziś ciężko się nie poruszać. To praca wymagająca czasu, ciszy, spokoju oraz cierpliwego konfrontowania wiedzy ze źródłami. Zdecydowaną zaletę takiej pracy jest to, że możesz pracować wszędzie – w domu, na działce. A niektóre wybitne dzieła powstawały na łonie przyrody lub w… więzieniu. To jednak tylko ciekawostka.

Pisarz – zawód to czy pasja?

Cannot be both? Zdecydowanie pasja, talent i zwyczajnie potrzeba duszy sprawiają, że dana osoba zostaje pisarzem. Uważamy, że to świetne, że można w ten sposób także zarabiać, o czym piszemy w artykule Pisarz – ile zarabia? Jednak pod pojęcie pisarza możemy też zakwalifikować osoby, które piszą na zamówienie. Częstą praktyką jest zlecanie napisania określonych pozycji przez wydawnictwa. Te, znając realia rynku i zainteresowania czytelników, mogą zaoferować Ci wydanie książki o określonej tematyce, czy nawet treści. Istnieją też pisarze, którzy – w zamian za honorarium – zrzekają się swojego nazwiska widniejącego na okładce. Tak powstają między innymi „autobiografie” celebrytów, aktorów czy… innych pisarzy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *