Press "Enter" to skip to content

Co określa charakter pracy wykładowcy akademickiego i na jakiej podstawie ustalane są procedury?

Wszystkie kluczowe kwestie stanowi ustawa z 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Na jej podstawie ustalane są wymagania dotyczące pracy na uczelni, obowiązki i wymagane stopnie naukowe. Sprawdź też: W jaki sposób odbywa się zatrudnienie wykładowcy akademickiego na etat?

Wykładowca akademicki – kategorie pracowników

Istnieją trzy zasadnicze grupy pracowników akademickich. Jakie?

  1.   Dydaktyczni – to grupa wykładowców, którzy zajmują się niemal wyłącznie przeprowadzaniem zajęć, kształceniem i swego rodzaju wychowywaniem przyszłych magistrów i doktorów.
  2.   Naukowi – ci pracownicy na uczelni podejmują prace naukowe i badawcze. Nie mają na co dzień kontaktu ze studentami.
  3.   Naukowo – dydaktyczni – to najbardziej wszechstronna grupa pracowników akademickich. Swoje obowiązki dzielą między badaniami w laboratorium, pisaniem monografii i wykładaniem dla studentów.

Wykładowca akademicki – obowiązki zawodowe

Szczegóły dotyczące tego, czym będziesz się zajmował na uczelni powinny stanowić zapisy umowy między Tobą a pracodawcą. Jest on zależny od stanowiska, a także uwarunkowań, które wykaże Ci rektor. Twoim głównym zadaniem jednak będzie przeprowadzanie zajęć dla studentów. Obowiązuje Cię pewien ramowy program tego, co masz przekazać. Jednak sam masz sporą autonomię w doborze tematyki, kolejności i rodzaju zajęć oraz ich metodyki prowadzenia. Możesz samodzielnie (w pewnych granicach ustalanych z rektorem) ustalać program poszczególnych ćwiczeń, system sprawdzania wiedzy (przeprowadzanie kolokwiów i egzaminów) oraz tego, co konkretnie wymagać będziesz do zaliczenia od studentów. Oprócz tego powierzone będą Ci grupy studentów z roczników dyplomowych. Ci obok własnych zajęć będą mieli do napisania prace licencjackie, magisterskie lub doktoranckie. Twoim zadaniem, jako ich promotora, będzie nadzorowanie postępów ich pracy, cykliczne spotkania, wskazówki i przygotowanie do najważniejszego z egzaminów, jakim jest obrona pracy. Sposób przeprowadzania swojego promotorstwa również ustalasz Ty w ramach autonomii.

Wykładowca akademicki – ocena pracy

Twoja praca to z jednej strony swoboda działalności naukowej, ale i odpowiedzialność. Podlega ona okresowej ocenie. Odbywa się ona nie rzadziej niż raz na cztery lata. Zarówno pod kątem wypełniania Twoich obowiązków zawodowych jak i stosowania się do przepisów wspomnianej ustawy o szkolnictwie wyższym. To, jak dokładnie przebiega ocena i jakie są kryteria wobec poszczególnych kategorii pracowników akademickich, określają wewnątrz uczelniane ustalenia za aprobatą rektora. Takiej oceny dokonują raz w roku także sami studenci. Wyniki tej oceny powinny być dla Ciebie istotne, gdyż mogą zaważyć o Twojej dalszej karierze akademickiej. Od oceny możesz odwołać się do rektora. Co ciekawe, jego samego ocena pracy nie dotyczy.

Be First to Comment