Press "Enter" to skip to content

Czym będziesz się zajmował jako ortoptysta? Jak wygląda praca ortoptysty?

Choć nie jesteś formalnie lekarzem, zgłaszać będą się do Ciebie – lub zakładu okulistycznego, w którym pracujesz – osoby z problemami z narządem wzroku. Jako ortoptysta zajmować będziesz się diagnostyką, ćwiczeniami i leczeniem w związku z następującymi chorobami i zaburzeniami:

  • niedowidzenie,
  • zez lub inne zaburzenie okulomotoryczne,
  • nieprawidłowa akomodacja i konwergencja,
  • nieprawidłowa fiksacja i lokalizacja wzrokowa,
  • anomalia korespodencji siatkówkowej,
  • zaburzenia koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz związanej z tym percepcji wzrokowej,
  • spowodowane zaburzeniami wzroku trudności w czytaniu i pisaniu.

Ortoptysta – wykonywane badania

Aby samodzielnie lub w porozumieniu z okulistą lub optykiem, postawić trafne diagnozy, potrzebne będzie wykonanie stosownych badań narządu wzroku. Możesz wykonywać te, które dotyczą ostrości widzenia lub wad refrakcji. Możesz obserwować prawidłowość poruszania się gałek ocznych, konwergencji i skoków sakodowych, kąta zeza i stopni zdolności do widzenia obuocznego, równowagi sensorycznej oczu, akomodacji, fiksacji i korespondencji siatkówkowej. A także badania okulistyczne, które mają na  celu prawidłowy dobór okularów, soczewek albo pryzmatów.

Ortoptysta – Leczenie ortoptyczne

Prawidłowa diagnoza i komplet danych, które przyniosły wykonane przez Ciebie badania, to dopiero początek procesu leczenia. Ten jednak przebiega wedle odmiennych metod w zależności od danego schorzenia lub zaburzenia oczu. Podobnie jak w przypadku rehabilitacji mięśni i układu kostnego, regularne ćwiczenia i wytrwałość mogą przynieść naprawdę imponujące efekty. Dzięki systematyczności przywracane i wzmacniane są funkcje wzrokowego, poprawa komfortu funkcjonowania pacjenta, a tym samym jego jakość życia. Terapie i ćwiczenia wykonywane będą zarówno w gabinetach jak i w domach. Ważne jest to, aby zdolności wzrokowe na nowo lub po raz pierwszy się wyćwiczyły. Działanie narządu wzroku oparte jest głównie na automatyce.

Ortoptysta – Rodzaje terapii

Terapie dopiera się indywidualnie do pacjenta, rodzaju jego zaburzenia oraz możliwości psychofizycznych. Opowiemy Ci o kilku takich metodach. Zwyczajowa poprawa widzenia, która jest po prostu leczeniem amblyopii wykonywana jest poprzez ćwiczenia, które wzmacniają ostrość wzroku. Redukcja kąta zeza zachodzi poprzez zmniejszenie jego odchylenia i naukę kontrolowania ustawień oczu. Usprawniona percepcja wzrokowa zachodzi wtedy, gdy zwiększona jest ilość informacji, które docierają do mózgu a terapia rozwijania świadomości przestrzennej – np. peryferycznej – zachodzi poprzez próby synchronizacji wszystkich zmysłów. Jak widzisz, współpracować przyjdzie Ci nie tylko z okulistą i optykiem, ale niekiedy też z neurologiem i psychologiem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *