Press "Enter" to skip to content

Kim jest ortoptysta? Jak zostać ortoptystą?

Rozważając podjęcie tego zawodu, musisz wiedzieć, że ortoptysta to pracownik medyczny, który świadczy usługi w zakresie ortoptystyki właśnie. Zajmować będziesz się badaniem widzenia w obu oczach pacjentów oraz leczeniem ewentualnych zaburzeń. Zarówno tych dotyczących samego widzenia jak i współpracy obu gałek ze sobą nawzajem. Do Ciebie zwracać będą się pacjenci na przykład z zezem, niedowidzeniem. By osiągać optymalne efekty, współpracować będziesz z lekarzem okulistą. By zdobyć ten zawód, musisz przejść przez solidne przygotowanie merytoryczne.

Ortoptysta – Studium policealne

Takie przygotowanie daje zorganizowane w oparciu o specjalny program nauczania policealne studium lub szkoła ortoptystyczna. Takie placówki znajdują się między innymi w Krakowie, Warszawie, Łodzi albo Włocławku. Taka nauka trwa cztery semestry i opiewa na około 1600 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Spotkają Cię tam takie przedmioty jak anatomia, fizjologia, optyka, choroby narządu wzroku, metodyka w pracy w ortoptysty. A także elementy pediatrii i psychologii. Oprócz lekcji teoretycznych, do zaliczenia będziesz miał też szereg praktyk. A odbywać się będą w szpitalach lub gabinetach okulistycznych, gabinetach ortoptystycznych, zakładach optycznych oraz w samej szkole. Ukończenie takiej szkoły policealnej daje gruntowne, choć podstawowe wykształcenie zawodowe. Nie możesz jednak uznać, że jest ono równoznaczne z wyższym wykształceniem.

Ortoptysta – Egzamin zawodowy

Samo przejście czterech semestrów nie wystarcza. Swoją wiedzę i umiejętności potwierdzić musisz w formie egzaminu zawodowego. Program nauczania zakłada, że po dwóch latach nauki powinieneś potrafić wykonywać badania ortoptyczne, niektóre badania okulistyczne i na ich podstawie stawiać diagnozy. Następnie prowadzić ćwiczenia korygujące wady wzroku, dobierać pomoce zarówno te optyczne jak i nieoptyczne, sprawnie porozumiewać się w zespole okulistycznym i optystycznym, a także prowadzić działania profilaktyczne. Egzamin jest jednolity i zewnętrzny. Jego pozytywne zaliczenie, daje Ci tytuł zawodowy, dyplom i możliwość pracy w zawodzie ortoptysty.

Ortoptysta – Doskonalenie zawodowe

Nie musisz jednak na tym poprzestać. Zawsze możesz kontynuować swój rozwój zawodowy. Poszerzać swoją wiedzę możesz za pomocą kursów udoskonalających. Zajmują się pogłębieniem węższych specjalizacji w tym zawodzie, opowiadają o nowych ustaleniach naukowców, metodach leczenia i korygowania wad wzroku. Musisz jednak pamiętać, że wedle prawa takie kursy służą jedynie poszerzaniu wiedzy. Nie skutkują awansem zawodowym lub wyrabianiem oficjalnych kwalifikacji. Takie zyskać możesz w ramach studiów wyższych z optyki lub okulistyki.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *