Press "Enter" to skip to content

Czym będziesz się zajmował pracując jako szklarz?

Najkrócej rzecz ujmując, Twoim głównym zadaniem będzie obróbka, przygotowanie i montowanie elementów szklanych. Brzmi dość ogólnie, ale w ramach zawodu szklarza występują dwie zasadnicze specjalizacji – szklarz płaskiego szkła oraz szkła laboratoryjnego. Najczęściej jednak w pracy montować będziesz to szkło, które znajduje się w oknach, drzwiach, meblach, ale także na wystawach, w szklarniach i w dachach. Podobnie też zlecone może być Ci montowanie luster, zaszklenie obrazów albo wysadzanie innych elementów dekoracyjnych. 

Szklarz – czynności zawodowe

Jak się do tego wszystkiego zabierzesz? Szkło musi zostać odpowiednio dobrane, zmierzone, przycięte, wyprofilowane, oszlifowane. Następnie wykonać musisz otwory i w odpowiednie miejsca wstawiać szkło. W ruch wejdą narzędzia, a Ciebie czeka kitowanie, klejenie, lutowanie, przycinanie, pasowanie. Innym razem ze szkłem wszystko jest w porządku, ale wymaga pewnych modyfikacji – piaskowania albo srebrzenia. Lustro może wymagać polerowania albo oprawienia w ramy. 

Szklarz – jak to się odbywa?

By móc pracować bezpiecznie i efektywnie potrzebna będzie Ci fachowa wiedza na temat rodzajów szkła. Musisz potrafić je rozróżniać. W ten sposób będziesz wiedział, w jaki sposób naciskać oraz z jaką mocą. Prace montażowe, gięcie,  hartowanie i rozhartowywanie szkła wykonane niewłaściwie może je zniszczyć. 

Szklarz – co jeszcze możesz robić?

Oczywiście powinieneś też potrafić szkło ozdabiać. Lub przynajmniej czyścić i woskować. W przypadku zawodu szklarza szkieł laboratoryjnych posługiwać będziesz się bardziej specjalistycznymi projektami i odpowiednio dobranym szkłem. Za pomocą narzędzi i wykalibrowania powstawać będą z Twojej ręki rurki szklane albo szkiełka badawcze. 

Szklarz – używane narzędzia pracy

W swojej pracy szklarza posługiwać się będziesz narzędziami ręcznymi  – nożem, rurami, tulejami, stożkami, formami metalowymi, suwmiarką, termometrem, stoperem, mikrometrem. A także palnikami, szlifierkami, dmuchawami, urządzeniami do obróbki termicznej szkła i sprężarkami. 

Szklarz – warunki pracy

W jakich miejscach i w jakich warunkach odbywa się Twoja praca? Najczęściej pracować będziesz w mniejszych lub większych zakładach produkcyjnych. Są to przede wszystkim warsztaty, hale produkcyjne. Czy tylko stacjonarnie? Niekoniecznie. Spora część Twojej pracy odbywać będzie się we wskazanych przez klienta miejscach – w ich domach, garażach albo firmach. Jakie są warunki takiej pracy? Przeważnie to zajęcie stojące, niekiedy wymagające chodzenia i przenoszenia większych partii szkła. Ważne jest, aby stanowisko pracy był odpowiednio zabezpieczone – nawiewy, wyciągi i odpowiednie oświetlenie. Do tego strój ochronny – fartuch, rękawice i buty. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *