Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób możesz zostać szklarzem?

Podstawową formą zdobycia zawodu szklarza to wybranie odpowiedniej szkoły średniej. Chodzi o szkołę branżową, która w swojej ofercie ma właśnie ten kierunek lub jakiś pokrewny. W ten sposób przez trzy lata swój czas dzielić będziesz między przedmiotami ogólnokształcącymi w szkole a kilkoma dniami w tygodniu, które spędzisz u swojego pracodawcy. Chcąc rozpocząć naukę w szkole branżowej, musisz znaleźć fachowca szklarza, który zgodzi się uczyć Cię zawodu. W ten sposób już na etapie szkoły średniej pracujesz, zarabiasz drobne honorarium oraz poznajesz zawód szklarza od kuchni. Obserwujesz organizację zakładu szklarskiego, a pracodawca zobowiązuje się wdrożyć Cię w obsługę maszyn, montaż i przeróbkę szkła. Całość kończy się egzaminem zawodowym, który daje Ci zawodowy tytuł. Nie musisz na tym poprzestać. Możesz stale rozwijać się zawodowo, uczestniczyć w kursach, czytać o nowych technologiach, zdobywać certyfikaty. Możesz też rozważyć ukończenie weekendowego liceum dla dorosłych oraz zdanie matury. 

Szklarz – czy zawód tylko w szkole?

Nie ma formalnych wymogów dotyczących wykształcenia w zawodzie szklarza. Liczą się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie. Wielu szklarzy po prostu pracowało w takich zakładach i pod okiem mistrzów uczyło się zawodu bez formalnej podkładki. 

Szklarz – predyspozycje zawodowe

Czy każdy może zostać szklarzem? Teoretycznie tak, o ile przejdzie wspomniane przygotowanie. I posiada kilka istotnych predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Tyczą się one zarówno zdolności manualnych jak i cech osobowościowych. O co dokładnie chodzi? To praca dla osób cierpliwych, dokładnych, precyzyjnych w działaniu i dbających o szczegóły. A zatem przydadzą się sprawne, precyzyjne palce, wyobraźnia przestrzenna i spostrzegawczość. A także pewna doza pomysłowości, umiejętności rozwiązywania nowych i nieprzewidzianych problemów. Formy, w które będziesz wkładał szkło mogą być bardzo nieregularne.  Musi cechować Cię też dobre zdrowie – sprawny, ostry wzrok, zwłaszcza z bliska. Nie możesz mieć zaburzeń widzenia w postaci trudności z rozróżnianiem barw, nasycenia i jasności. Istotne są też uzdolnienia techniczne, zdyscyplinowanie i dobra organizacja własnej pracy. 

Szklarz – przeciwskazania zawodowe

W jakich przypadkach praca szklarza będzie utrudniona? Albo zupełnie niemożliwa? Przede wszystkim dyskwalifikują wspomniane problemy ze wzrokiem. Wykonywanie tej pracy będzie też ciężkie jeśli masz zaburzenia koordynacji ruchowej, trudności z utrzymaniem równowagi i manipulacji swoimi górnymi kończynami. Praca szklarza też jest mordęgą, jeśli masz lęk wysokości albo zwyczajnie niedomagasz kondycyjnie. Problemy z układem oddechowym, kostnym albo krążenia również nie pomagają. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *