Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się historyk? Jak wygląda praca historyka?

Twoim głównym zadaniem jest dochodzenie do wiedzy historycznej, zapisywanie jej i przekazywanie innym. W tym sporym uproszczeniu zawiera się specyfika pracy historyka. Możesz to robić na podstawie bezpośrednich badań źródeł pisanych – dawne zapiski, księgi, pamiętniki, dokumenty, listy, starożytne tabliczki lub malowidła. Albo przy pomocy eksponatów, korzystając z już istniejących badań historycznych. Ważne, aby nastawiać się na poszerzanie wiedzy ludzkości na temat przeszłości. Niejednokrotnie okazuje się, że upór sprawiał, że historycy dokopywali się nowej wiedzy, która uzupełniała albo aktualizowała dotychczasowe ustalenia.

Historyk – specyfika pracy

Korzystając z wymienionych źródeł historycznych musisz je po pierwsze potrafić odczytać – stąd nacisk na znajomość dawnych języków. W naszym kręgu kulturowym bardzo istotna jest znajomość łaciny i starożytnej odmiany greki. Następnie musisz potrafić zanalizować fakty, które odkryłeś. To wymaga przygotowania akademickiego, stosowania ciągów przyczynowo – skutkowych oraz układania w całość oderwanych od siebie strzępków wiedzy. To trochę przypomina pracę detektywa lub śledczego, który usiłuje odtworzyć przeszłe wydarzenia na podstawie przesłanek, niejasnych poszlak albo zupełnie twardych dowodów historycznych.

Historyk – wiedza dla potomnych

Efektem Twoich prac powinny być stosowne monografie. To publikacje naukowe, które nie tylko powinieneś, ale wręcz musisz sporządzać chcąc awansować w szczeblach kariery zawodowej (odpowiednio tytuły doktora albo profesora). W takich naukowych publikacjach, książkach albo nagraniach zapisujesz swoje ustalenia, dowody i masz prawo stawiać śmiałe tezy, które następnie są przedmiotem dyskusji. To, gdy prowadzisz pracę historyka – badacza. Dość popularne w tym zawodzie jest też zajmowanie się młodzieżą i studentami. Możesz pracować w szkole lub jako wykładowca akademicki i tam wpajać młodemu pokoleniu wiedzę o przeszłości, znaczenie kultury i wydarzeń historycznych, które ukształtowały naszą cywilizację i pośrednio wpływają na nasze dzisiejsze życie. Możesz też opowiadać o historii jako pracownik biblioteki, muzeum lub przewodnik turystyczny.

Historyk – warunki pracy

Najczęściej pracujesz w zamkniętych pomieszczeniach, w schludnym i spokojnym charakterze. Zarówno gdy to sala lekcyjna, wykładowa albo pomieszczenie przeznaczone na badania, kontakt z eksponatami i muzea. Sporo swojej pracy wykonujesz samodzielnie. Zarówno dydaktyka jak i analiza historyczna to dzieło tworzone pod nazwiskiem. Specjalne zespoły historyków powoływane są w szczególnych sytuacjach. Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wykładowca, masz częsty kontakt z ludźmi. Ale też dzielić musisz swój czas na pracę w ciszy i na badania. Godziny pracy też mogą być bardzo różne. Szkoły wieczorowe i uczelnie wymagać będą od Ciebie aktywności popołudniami lub wczesnymi wieczorami, a nawet w weekendy. Nie za wiele też będziesz podróżował. Sporo analizy i badań można wykonywać na podstawie stacjonarnych źródeł lub z pomocą biblioteki i internetu. Wyjątkiem są sponsorowane przez ośrodki akademickie, badawcze albo prywatne wyjazdy do miejsc historycznych, gdzie często współpracować będziesz z historykami sztuki, antropologami albo archeologami.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *