Press "Enter" to skip to content

Jak zostać historykiem? Droga edukacji dla osób chcących pracować jako historyk

Jako historyk jesteś właśnie tym naukowcem, dzięki któremu możemy cieszyć się wiedzą o przeszłych dziejach. Odkrywanie źródeł to jedno, ale ich interpretacja i analiza to zadanie właśnie dla historyków. Podobnie jak przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom w formie książek, podręczników, wykładów oraz nowych odkryć w oparciu o źródła i eksponaty. Historyk to niekoniecznie teoretyk od zapamiętywania dat. To przede wszystkim badacz, który korzystając ze swoich zdolności i wiedzy jest w stanie odtwarzać przeszłość i ją zilustrować. Jeśli interesuje Cię historia, nie boisz się gór książek do przeczytania, być może jest to zawód dla Ciebie?

Historyk – wykształcenie zawodowe

Pasjonaci historii potrafią mieć sporą wiedzę, lecz aby pracować jako profesjonalny historyk musisz ukończyć wyższe studia historyczne. Takie oferuje większość uczelni w Polsce, najczęściej ze znamienitą kadrą i szerokim wyborem specjalizacji. To wymagające studia, przede wszystkim od Twojej cierpliwości, samozaparcia i zdolności zapamiętywania. Wykłady są interesujące, ale jeszcze więcej wiedzy pozyskać musisz samodzielnie z opasłych książek zarówno z epoki jak i z opracowań autorytetów historycznych. Niejednokrotnie przyjdzie Ci czytać takich pozycji kilkanaście lub kilkadziesiąt w miesiącu. Oprócz tego studia historyczne mają też wymiar praktyczny – to nauka czytania starych map, starożytnych języków (łacina i greka to w zasadzie standard), a także umiejętności analizy eksponatów i źródeł historycznych – dokumentów, zapisków, obrazów. Studia mogą być jednolite (pięcioletnie i kończące się obroną pracy magisterskiej) albo podzielone na etap trzyletniego licencjatu i studiów magisterskich II stopnia.

Historyk – specjalizacje zawodowe

Jeszcze podczas studiów prawdopodobnie będziesz zmuszony podjąć decyzję o wyborze zawodowej specjalizacji. To istotny wybór, ponieważ skonkretyzuje Twoją dalszą edukację i wpłynie tym samym na to, w jakim charakterze będziesz pracował po studiach. Wielu historyków wybiera specjalizację nauczycielską – w ten sposób przejdziesz szkolenie pedagogiczne, odpowiednie praktyki i zostaniesz przygotowany do pracy nauczyciela historii lub wiedzy o społeczeństwie w każdej szkole. Możesz jednak pójść w archiwistykę lub badanie źródeł historycznych. To dobre podglebie do pracy naukowej. Podobnie jak historia kultury, specjalizowanie się w konkretnym okresie historycznym (starożytność, średniowiecze lub renesans). Każda specjalizacja ma nieco inaczej ułożony układ zajęć oraz przedmioty do zaliczenia właściwe tylko dla niej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *