Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się kościelny i jak nim zostać?

Utrzymywanie porządku w świątyni, pomoc podczas nabożeństw, ceremonii, pogrzebów lub ślubów. Zajmowanie się dokumentacją, pomoc w organizacji parafialnej. To wszystko musi być wykonane, aby posługa kościelna była odprawiana porządnie i służyła wiernym. Czymś takim zajmuje się właśnie kościelny. Pracownik parafii katolickiej, odpowiedzialny za szereg czynności. Być może kogoś dziwić wymienienie posługi „pana kościelnego” jako zawód. Nie widzimy powodu by jednak tego nie poruszać. To odpowiedzialne zajęcie, które wymaga sporo pracy oraz zaangażowania. Kościelny zatrudniany jest przez parafię, otrzymuje pensje i utrzymuje się ze swojej posługi.

Kościelny – wstępne wymagania

Pan kościelny – określany bardziej oficjalnie jako pracownik posługi kościelnej – jest osobą świecką, zatrudnioną przez parafie katolickie na zwyczajowych zasadach polskiego prawa pracy. Nie ma tu wymogów dotyczących wykształcenia albo wiedzy teologicznej. Bardziej istotne dla proboszcza będzie Twoje zaangażowanie w życie religijne – biskupi zobowiązują podwładnych im proboszczów, aby na funkcję kościelnego zatrudniać pełnoletnich, wierzących i regularnie praktykujących katolików. Nie możesz też przejawiać w swoim życiu rażących odstępstw od zasad katolickiego życia społecznego. Parafia będzie wymagała od Ciebie okazania aktu chrztu, świadectwa ewentualnego sakramentu małżeństwa lub bierzmowania. To dla nich istotne, by zachować spójność ideową między tym co głosi Kościół Katolicki, a na jakie kadry stawia.

Kościelny – predyspozycje zawodowe

Parafie zadowolą się dowolnym wykształceniem średnim, jednak oczekiwać będą od Ciebie spełnienia innych istotnych w tej pracy cech. To praca dla osób zaangażowanych  w życie parafii, zorientowany w jej problemach oraz potrzebach. Najlepiej jeśli po prostu jesteś terytorialnie podległy pod daną parafię. Musisz być też dyspozycyjny. Nabożeństwa zwykle odbywają się kilka razy w ciągu każdego dnia, a najwięcej w niedzielę i święta. To wymaga od Ciebie pewnych wyrzeczeń, na które musisz być gotowy. Twoja obecność będzie wymagana podczas nadprogramowych nabożeństw lub wydarzeń, np. pogrzeb lub wizyta biskupa.

Kościelny – jak zostać?

Faktem jest, że liczba miejsc pracy w tym zawodzie jest ograniczona. Parafie zwykle mają jednego lub dwóch pracowników posługi kościelnej. Może być potrzeba na więcej zatrudnionych osób w parafiach terytorialnie większych lub obejmujących większą liczbę mieszkańców. Lub takich, w których jest zwyczajnie więcej do roboty – mamy do czynienia na przykład  z zabytkowym kościołem, który oprócz tego stanowi obiekt kulturalny i turystyczny. Kościelni często pełnią swoją pracę do późnych lat życia, niekiedy do śmierci. Gdy ich zabraknie, parafie zwyczajnie ogłaszają oferty pracy dla pracowników posługi kościelnej. Musisz to po prostu śledzić. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *