Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się kurator sądowy? Poznaj pracę kuratora sądowego

Twoim głównym zadaniem będzie realizacja zadań wychowawczo – resocjalizacyjnymi na mocy postanowień i wyroków sądowych. Zajmować będziesz się dozorem osób skazanych wyrokami w zawieszeniu, osobami przebywającymi w zakładach penitencjarnych, wychowawczych, terapeutycznych lub resocjalizacyjnych. Twoja działalność odbywa się wyłącznie w granicach prawa i jest jedynie realizacją postanowień wyroku sądu.

Kurator sądowy – Jakie masz uprawnienia?

Istnieją pewne uprawnienia, z których możesz korzystać w dowolnej chwili. Pozwalają one ingerować do pewnego stopnia w prywatność osoby, nad którą masz nadzór. Ma to w założeniu pomóc Ci łatwiej i efektywniej realizować swoją misję. A zatem masz prawo:

  • odwiedzać osobę nadzorowaną o dowolnej porze w godzinach 7:00 – 22:00. Odwiedzać możesz ich w miejscu ich zamieszkania lub pobytu,
  • żądać okazania dokumentów tożsamości,
  • żądać wszystkich niezbędnych wyjaśnień i informacji, które dotyczą spędzania czasu i zachowania osób objętych nadzorem,
  • mieć wgląd do ich akt sądowych, przeglądania ich oraz sporządzania odpisów,
  • występować do Policji, organów pomocy społecznej lub innych instytucji państwowych o interwencję, która ma stanowić pomoc w wykonywaniu Twoich obowiązków zawodowych.

Oprócz tego informacje pobierać możesz także od zainteresowanego zakładu pracy, stowarzyszenia, fundacji.

Kurator sądowy – Co, jeśli nadzór przebiega nieprawidłowo?

Twoimi obowiązkami w ramach nadzoru będzie realizacja postanowień sądu. Dostępne powyżej środki mają na celu ułatwić Ci przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i zbieranie niezbędnych informacji. Dzielić się z nimi będziesz z administracją rządową, samorządem terytorialnym. Jeśli w którymkolwiek momencie zauważyć nieprawidłowości w zachowaniu dozorowanego lub wręcz łamanie warunków warunkowego zwolnienia, masz prawo podjąć działania. Składać możesz wnioski o:

  • podjęcie umorzonego warunkowo postępowania,
  • rozszerzenie lub zmianę obowiązków w ramach prowadzenia dozoru,
  • odrodzenie lub przerwę w wykonywaniu kary,
  • zarządzenie lub wykonanie kary.

Oprócz tego w ramach swoich obowiązków masz przygotować skazanego do zwolnienia z zakładu karnego, wykonywać czynności związane z organizacją i kontrolą odbywania kary i inne, które wynikają z odrębnych przepisów.

Kurator sądowy – Warunki pracy

Działać będziesz przy sądzie rejonowym lub okręgowym. Twoim głównym miejscem pracy będzie przysługujące Ci biuro oraz bezpośrednio kontakt z nadzorowanym w terenie. W zależności od postanowienia sądu i organizacji odbywania kary w zawieszeniu dozorowany będzie zgłaszał się do Ciebie cyklicznie sam. Lub Ty będziesz kontrolował jego zachowanie w domu, lub miejscu pobytu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *