Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kuratorem sądowym? Sprawdź co należy zrobić by pracować jako kurator sądowy

Wstępne wymagania w pracy jako kurator sądowy. Zawód kuratora sądowego wymaga od swoich przedstawicieli spełnienia pewnych cech osobowościowych oraz warsztatowych. Te, które są bezwzględnie wymagane przez prawo, możemy wykazać następująco:

  • musisz być polskim obywatelem,
  • musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz cieszyć się pełnią praw cywilnych, oraz obywatelskich,
  • opinia na Twój temat musi być nieposzlakowana, a Ty musisz wykazać się nieskazitelnym charakterem,
  • Twój stan zdrowia musi pozwalać na spełnianie obowiązków kuratora sądowego.

Oprócz tego potrzebujesz jeszcze spełnić wymagania dotyczące wykształcenia zawodowego, odbyć aplikację kuratorską i zdać egzamin. Jednak, po kolei.

Kurator sądowy – Wykształcenie zawodowe

Dobre przygotowanie zawodowe daje ukończenie studiów wyższych magisterskich z zakresu nauk pedagogicznych. Zalecane kierunki studiów to pedagogika, psychologia, socjologia. Oprócz tego sporo kuratorów sądowych to absolwenci studiów magisterskich z zakresu prawa. Po czym studiów podyplomowych na kierunkach z tematyki psychologicznej, pedagogicznej i socjologicznej.

Kurator sądowy – Aplikacja kuratorska

Jeżeli możesz pochwalić się dyplomem ukończenia wyższej uczelni oraz dysponujesz stosownym orzeczeniem Krajowego Rejestru Karnego i badaniami lekarskimi, możesz starać się o odbycie aplikacji kuratorskiej. A możesz ten etap zaliczyć w placówkach sądów okręgowych. To dwunastomiesięczny okres zapoznawania się z zasadami funkcjonowania i działalności sądów, zakładów penitencjarnych, placówek opiekuńczo – wychowawczych lub leczniczo terapeutycznych. Zasady te poznajesz od strony działalności właśnie kuratora sądowego. Dowiadujesz się, jak wygląda praca, jakie ma obowiązki, metody pracy. Oraz jak dąży do osiągnięcia resocjalizacji swoich podopiecznych – ostatecznie taka jest Twoja rola w tym zawodzie. Podczas tego roku będziesz uczestniczył w prawdziwych rozprawach sądowych i naradach dla kuratorów. Część czasu spędzisz na współpracy z wymienionymi wyżej ośrodkami wychowawczymi i terapeutycznymi. Przez cały okres aplikacji kuratorskiej podlegasz osobie patrona. To zawodowy kurator sądowy, który będzie nadzorował Twoją pracę oraz wyznaczał szczegółowy plan przebiegu całej aplikacji.

Kurator sądowy – Egzamin kuratorski

Rok przygotowań uwieńczony zostaje egzaminem kuratorskim. Składa się on z dwóch części:

  • pisemna – Twoim zadaniem będzie opracowanie analizy akt sprawy, przygotowanie wniosków procesorów lub inne adekwatne do sprawy pismo, które mieści się w kompetencjach kuratora sądowego,
  • ustna – dostępna dopiero po zaliczeniu części pisemnej, sprawdzana tu będzie Twoja znajomość zasad i metodyki pracy kuratora sądowego, sposobu organizacji wymiaru sprawiedliwości i ośrodków penitencjarnych i resocjalizacyjnych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *