Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się masztalerz? Jak wygląda praca masztalerza?

Praca masztalerza zalicza się do tych zawodów, które pełnią funkcję usługowa. Twoja praca polega na bezpośrednim kontakcie z końmi, w ich naturalnym środowisku, jakim jest stajnia i jej otoczenie. Twoim zadaniem będzie pielęgnacja tych szlachetnych zwierząt, karmienie, pojenie i zajmowaniem się potrzebami małych źrebiąt. Będziesz doglądał wzrostu młodych koni, trenował je oraz diagnozował – na tyle, w jakim stopniu pozwala Ci Twoja wiedza – ewentualne prawidłowości rozwojowe i chorobowe. Oprócz tego przypadnie Ci też szereg zadań typowo porządkowych i organizacyjnych.

Masztalerz – miłość do koni

To zdecydowanie zajęcie dla osób, które kochają konie oraz interesowały się ich życiem i zwyczajami. Dobre rozpoznanie zachowania się konia może mieć bardzo istotne znaczenie dla jego bezpieczeństwa i zdrowia. Podobnie jak i samego Ciebie. Konie różnią się między sobą. W zależności od płci, wieku, stanu fizjologicznego i rasy mają odmienne temperamenty i płochliwość. Można powiedzieć, że każdego konia wyróżnia jakiś szczątkowy charakter i osobowość. Mogą reagować dość schematycznie albo zupełnie nieprzewidywalne. Stąd tak istotna jest znajomość systemu zachowań koni, aby można było z nimi bezpiecznie i efektywnie pracować. Musisz zwracać uwagę na jego popędy, emocje, instynkty oraz szybko reagować.

Masztalerz a weterynarz

Choć oba te zawody łączy miłość do zwierząt, nie jesteś jednak w takim samym stopniu uprawniony. Możesz oceniać i weryfikować stan zdrowia konia, jednak prawdziwym leczeniem – stawianiem diagnoz, leczeniem i przeprowadzaniem zabiegów – zajmuje się weterynarz. Na ogół też nie będziesz zajmował się chorymi zwierzętami. Twoim zadaniem jest doglądać te zdrowe i prawidłowo rozwijające się. Choć będziesz uczestniczył w porodach klaczy oraz zajmował się tematyką rozrodu. Może też zdarzyć się, że zajmiesz się korekcją kopyt, np. zabiegiem rozczyszczania.

Masztalerz – warunki pracy

To zdecydowanie nie jest zajęcie biurowe. Większość czasu w pracy spędzać będziesz w stajni lub na terenie stadniny. Sporo czasu spędzisz w pozycji stojącej albo siedzącej. Wiedz, że konie wymagają doglądania, opieki, sprzątania i porządkowania przez cały rok. Niezależnie od pory roku, temperatury, pogody. W swojej pracy używać będziesz też dość typowych urządzeń hodowców i stajennych – te potrzebne do wywozu obornika, urządzenia do poskramiania koni, narzędzia ręczne takie jak widły, grabie, taczki, młotki i łopaty. Oprócz tego pielęgnować będziesz place treningowe, wybiegi i pastwiska za pomocą rolniczych maszyn. Ewentualne remonty stajni i jej okolicy wymagać będą obsługi typowych przedmiotów do majsterkowania – śrubokręta, wiertarki, wkrętarki.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *