Press "Enter" to skip to content

Jak zostać masztalerzem?

Choć praca stajennego kojarzy się z dawnymi czasami, gdy zajmowali się tym chłopi bez wykształcenia lub nawet analfabeci, współcześnie nic takiego nie może być miejsca. Preferuje się – takie są wymogi większości pracodawców – aby masztalerz wykazywał przynajmniej wykształcenie średnie. Najlepiej do tej pracy nadawać będzie się zawód technik hodowca koni. Lub jakakolwiek inna forma dyplomowanych kompetencji w zakresie RL.19 – organizacja chowu i hodowli koni albo RL.20 – szkolenie i użytkowanie koni. Zawody pokrewne, które zdobyć możesz także w technikum albo w formie kursów to kierownik szkółki jeździeckiej, instruktor jazdy konnej, hodowca koni albo podkuwacz koni. Każdy z tych zawodów wymieniony jest w spisie oficjalnych profesji w katalogu ministerstwa.

Masztalerz – doświadczenie zawodowe

Czy jednak koniecznie musisz mieć wykształcenie kierunkowe, aby móc pracować jako masztalerz? Jest ono wysoce mile widziane, choć nie zawsze zupełnie koniecznie. Prawnych wymogów nie ma, a zatem może pracować w tym charakterze także osoba przyuczona do zawodu, posiadająca doświadczenie po prostu z wykonywania obowiązków zawodowych albo odbyła kierunkowe szkolenie w wyspecjalizowanym pod kątem opieki nad końmi ośrodku. Oprócz tego atutem przy zatrudnieniu zdecydowanie będzie suplement Europass do dyplomu, który potwierdza kwalifikacje także w innych językach. Każde udokumentowane doświadczenie i szkolenie zwiększa szanse na rynku pracy, podobnie jak prawo jazdy, najlepiej kategorii B + E.

Masztalerz – rozwój zawodowy

Nawet jeśli masz wykształcenie kierunkowe, Twoje początki w pracy polegać będą na pracy na stanowisku pomocnika masztalerza. Z czasem jednak możesz awansować na masztalerza właściwego, a nawet na zarządzającego zespołem takich pracowników. Jakie są warunki? Oczywiście ciężka i uczciwa praca, ale także samodzielne podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jakie to mogą być metody?

  • zdanie matury, jeśli takowej nie posiadasz. Po szkole branżowej to niemożliwe, potrzebne Ci jeszcze zaliczenie liceum dla dorosłych,
  • studia wyższe I lub II stopnia na kierunku zootechnika,
  • uczestnictwo w specjalistycznych kursach z obsługi zwierząt, obsługi nowoczesnych urządzeń potrzebnych w zawodzie masztalerza oraz uzyskiwanie certyfikatów,
  • rozszerzanie kompetencji poprzez szkolenie się w wymienionych wcześniej zawodach pokrewnych.

Masztalerz – predyspozycje zawodowe

Oczywiście powinieneś mieć świadomość, że jest to zajęcie specyficzne. Bez miłości do koni oraz poczucia empatii praca w odrażających stajennych oparach, oraz wywóz obornika będzie mordęgą. Dlatego musisz po prostu lubić pracować w stadninie i dbać o konie. Tak samo jak powinieneś potrafić organizować swoją pracę, dostosowywać się do zmieniających i nagłych sytuacji i działać samodzielnie. Do tego zdecydowanie przyda Ci się mocne zdrowie – zwłaszcza sprawny układ ruchu, koordynacji wzrokowo – ruchowej, refleks i wyczucie do zwierząt.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *