Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się spedytor? Jak wygląda praca spedytora?

Taki dobry logistyk w firmie transportowej lub przewozowej to skarb. Dzięki niemu całość przebiega sprawnie i klienci są zadowoleni. Z naszych publikacji wiesz już jak takim specjalistą zostać – potrzebne jest technikum lub studia wyższe. Ale co dalej? W jaki sposób spedytor pracuje i czym się zajmuje?

Spedytor – jak wygląda praca? Predyspozycje zawodowe

Oprócz wykształcenia i wiedzy teoretycznej potrzebne też Ci będą pewne cechy osobowościowe i zdolności interpersonalne. Bardzo cenione przez pracodawców jest dobra organizacja pracy, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, wykazywanie się charyzmą oraz talent negocjacyjny. Dobrze jeśli przejawiasz cechy handlowca – umiejętność targowania się, wyobraźnia przestrzenna. Świetnie radzisz sobie z myśleniem analitycznym, strategicznym. Oraz masz sporą odporność na stres. To praca, w której wiele się dzieje i łatwo o pomyłkę. Która to z kolei może skutkować bardzo poważnymi stratami finansowymi dla firmy. Dlatego dobrze jeśli masz podzielność uwagi, świetną pamięć do cyfr i nazw oraz spostrzegawczość do detali. Mając przynajmniej część tych cech będzie Ci w tym zawodzie o wiele łatwiej.

Obowiązki zawodowe spedytora

Jeśli w swojej pracy zajmujesz się tzw. spedycją właściwą Twoje obowiązki polegać będą na ogólnie mówiąc zarządzaniu transportem i logistyką. Do Ciebie należeć będzie obsługa zleceniodawców, pozyskiwanie ich oraz przewoźników. Będziesz musiał monitorować przebieg wykonywania zleceń przez innych pracowników. Na Twojej głowie spoczywać będzie pilnowanie terminowości realizowanych usług. Całość składa się na koordynowanie procesu transportowego i nadzór nad rentownością. Będziesz sporządzał dokumentacje transportowe, pilnowałby listy i opisy były kompletne. Zwracać  będziesz uwagę na typy przesyłek, ich cel, stopień ubezpieczenia.

Spedytor mieszany

W niektórych firmach, Twoje stanowisko pracy może być określane jako spedytor mieszany. Tym samym te zajęcia zawodowe spedytora właściwego to tylko część Twojej pracy. Oprócz  tego zajmować będziesz się fizycznym nakładaniem, sortowaniem i dostarczaniem towaru. Oprócz tego będziesz przesyłki składował, pobierał opłaty i kompletował pod względem danego odbiorcy. Wszystko zależy od charakteru danej firmy, w której będziesz pracował.

Spedytor – jak wygląda praca? Warunki pracy

Przeważnie pracujesz w biurze lub magazynie. Do dyspozycji masz typowe biurowe narzędzia pracy – komputer z oprogramowaniem do baz danych, telefon i system śledzenia przesyłek, pojazdów itp. W zależności od charakteru zatrudnienia możesz pracować na terenie kraju lub poza jego granicami. W tym ostatnim przypadku masz nieco większe uprawnienia ze strony pracodawcy – pełnomocnictwo w załatwianiu spraw celnych w imieniu firmy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *