Press "Enter" to skip to content

Spedytor i wykształcenie – Jak zostać spedytorem?

Gospodarka rośnie, a wraz z nią wzrastają obroty firm i ruch towarów oraz ludzi. To powoduje, że w coraz większym stopniu potrzebujemy firm transportowych i przewozowych. Wydawać by się mogło, że to prosta sprawa – trzeba załadować towar i przewieźć w zadane miejsce. Sprawa jest prosta, jeśli dysponujesz tylko jednym samochodem. A jeśli to cały tabor? Ktoś musi tym wszystkim kierować. Taka osobą jest specjalista od logistyki – spedytor. W jaki sposób mógłbyś nim zostać?

Kim jest spedytor?

Spedytor to pracownik firm transportowych lub przesyłowych, który zajmuje się w niej logistyką. Do jego obowiązków należy planowanie i kierowanie pojazdami, wyznaczanie konkretnych tras i optymalizowanie zużycia zasobów transportowych. Oprócz tego może też zajmować się sortowanie przesyłek, ich składowanie i pobieranie opłat. O tym, jak dokładniej wygląda praca tego specjalisty piszemy dla Ciebie w osobnej publikacji.

Spedytor – Wykształcenie zawodowe

Nie ma zmiłuj. Potrzebne jest odpowiednie wykształcenie. Przynajmniej średnie. Dobrym wyborem będzie technikum spedycyjne, liceum transportowe o profilu transport i logistyka albo odpowiednia szkoła policealna. Niezależnie od wybranego typu szkoły średniej, czekają Cię, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, także do zaliczenia zagadnienia zawodowe. Wśród nich są między innymi podstawy działalności gospodarczej, transport i spedycja, prawo i ubezpieczenia w transporcie, zarządzanie działalnością transportową, statystyka i kompetencje społeczne. Oprócz tego przez kilka tygodni będziesz miał okazję odbyć praktyki zawodowe w jednej z prawdziwych firm spedycyjnych. Poznasz tam na żywo zasady panujące w takiej placówce oraz dowiesz się, jak się tam pracuje.

Technik spedytor

Szkoła policealna trwa około dwa lata, liceum cztery, a technikum pięć. Po zakończeniu nauki w tym ostatnim masz do zaliczenia, oprócz matury, jeszcze specjalny egzamin zawodowy. Po jego zaliczeniu otrzymujesz tytuł zawodowy technik spedytor. To i średnie wykształcenie dają Ci już podstawy do poszukiwania zatrudnienia w tym zawodzie.

Język obcy zawodowy

Bardzo istotną kompetencją, którą powinieneś mieć jako spedytor jest znajomość języków obcych. Angielski to minimum. Dobrze jest, gdy potrafisz się porozumiewać przynajmniej w jeszcze jednym.  Nauka języka w technikum ma wydźwięk zawodowy – szczególny nacisk kładziony jest na słownictwo spedycyjne. Oraz umiejętność czytania i sporządzania dokumentacji spedycyjnej w obcym języku. To istotne, ponieważ gros towarów pochodzić będzie z zagranicy, nie zawsze opatrzone polską dokumentacją. Do tego będziesz musiał załatwiać sprawy bezpośrednio z partnerami zagranicznymi.

Wyższe wykształcenie

Coraz więcej firm potrzebujących spedytora stawia na specjalistów po wyższych studiach. Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje, a tym samym szanse na rynku pracy, rozważ studiowanie kierunków jak logistyka i spedycja, transport i spedycja, a nawet ekonomia.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *