Press "Enter" to skip to content

Dekarz – jak wygląda praca?

Skoro wiesz już, w jaki sposób zostać dekarzem, zapewne zastanawiasz się, jak wyglądają warunki jego pracy. Opisaliśmy pokrótce środowisku pracy dekarza, panujące tam zwyczaje oraz typowe czynności zawodowe.

Predyspozycje zawodowe

Chcąc pracować jako dekarz, powinieneś wykazywać się dość dużą sprawnością fizyczną. To praca, która wymaga krzepy, a przy tym spora jej część odbywa się wysoko nad ziemią. Potrzebujesz dobrej koordynacji ruchowej, sprawnego wzroku i staranności w układaniu kostki dachowej. To odpowiedzialne zajęcie, gdyż od jakości Twojej usługi zależy bezpieczeństwo wielu osób. A także mienia, którego dach wykańczasz. Układanie pokrycia dachu wymaga też odrobiny artyzmu. Domy buduje się nie tylko, by schronić się przed deszczem, ale i by cieszyły oko. Do tego jako dekarz będziesz sporo pracował w grupie. Dlatego dobrze, jeśli potrafisz pracować w zespole i jesteś otwarty na ludzi. Także na uwagi brygadzisty.

Hierarchia zawodowa

Istnieje pewna hierarchia zawodowa w środowisku dekarskim. Jest to po to, by praca przebiegała sprawnie i każdy na budowie znał swoje zajęcie. Wynika to z poziomu wykształcenia i umiejętności poszczególnych pracowników. A zatem na budowie pracują:

pomocnik dekarza – zazwyczaj osoba bez doświadczenia, wykonuje proste pomocnicze prace, a także zajmuje się transportem.

dekarz właściwy – to omawiany przez nas fachowiec, zazwyczaj na tym stanowisku pracujesz jako dekarz.

– brygadzista – on również pracuje przy dachu, lecz oprócz tego ma za zadanie organizowanie robót i kontrolowanie, by wszystko sprawnie szło.

Warunki pracy dekarza

Każda praca zaczyna się od zrozumienia przygotowanego planu. Jako dobry fachowiec powinieneś potrafić odczytywać rysunki techniczne. Na ich podstawie określić jakich materiałów potrzebujesz. Oraz które narzędzia będziesz używał. Oprócz tego dekarz wykonuje przedmiary, obmiary i rozliczenia zużytych materiałów. Praca zazwyczaj przebiega na świeżym powietrzu, niekiedy niezależnie od warunków atmosferycznych. Musisz przygotować się na lekki deszcz oraz chłód. A także upał. Część prac wykonywać będziesz jeszcze na powierzchni, na przykład w warsztacie. Tam zazwyczaj przygotowywać będziesz elementy dachu, które następnie powędrują na szczyt budynku.

Czym zajmuje się dekarz?

Podczas pracy na dachu będziesz uczestniczył w montowaniu wykonanych przez cieślę szalunkowego elementów stropu. Twoje główne zadanie to pokrycie go. Możesz do tego używać dachówek ceramicznych, cementowych albo wykonanych z blachy. Stosuje się miedź, stal a niekiedy aluminium. Niektóre dachy pokryjesz papą albo gontami bitumicznymi. To dość obszerny proces konstrukcyjny, o którym dowiesz się podczas nauki (sprawdź artykuł Dekarz – jak zostać?). Dekarz oprócz tego, że dachy pokrywa, zajmuje się też ich naprawą i konserwacją. Montuje izolacje i systemy odwodnienia. Również i on montuje okna dachowe, włazy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *