Press "Enter" to skip to content

Dekarz – jak zostać?

Budowa domu kończy się kładzeniem dachu. Od tego też są specjaliści. Jeśli interesuje Cię budowlanka, praca na wysokości nie jest dla Ciebie problemem, być może zawód dekarza jest dla Ciebie? Zwłaszcza jeśli jesteś osobą dokładną i sumienną. Sprawdź, w jaki sposób możesz zostać dekarzem.

Kim jest dekarz?

Dekarz jest rzemieślnikiem, który zajmuje się pokrywaniem i naprawą dachów. Robi to za pomocą dachówek, blachodachówek lub kamieni. Używa też do tego specjalnych narzędzi i materiałów – szerzej o tym w artykule „Dekarz – jak wygląda praca?” Do wykonywania tego zawodu nie są formalnie wymagane żadne uprawnienia. Nie da się jednak zostać dekarzem z marszu. Wymaga to pewnego doświadczenia i obycia się z fachem.

Jak zostać dekarzem?

Jak w przypadku większości zawodów rzemieślniczych, kluczowy jest tu wybór szkoły średniej. By zostać dekarzem, powinieneś tuż po podstawówce udać się do branżowej szkoły zawodowej. Tam rozpoczniesz kilkuletnią naukę, w której praktyka zawodowa przeplata się ze szkolnymi dniami. Przez kilka dni w tygodniu czekać na Ciebie będą przedmioty ogólnokształcące. Lecz część tygodnia spędzisz, po prostu pracując, pod okiem prawdziwego dekarza. Z Twoim pracodawcą podpisujesz umowę, na mocy której on zobowiązuje się uczyć Cię zawodu. Ty zaś otrzymujesz pewne ustalone w ustawie wynagrodzenie. Musisz pamiętać, że przed rozpoczęciem nauki czekać będą Cię badania lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania zawodu. To praca na wysokości, dlatego lęk przed nią raczej dyskwalifikuje. Część szkół zawodowych oferuje także nauczanie teoretyczne w swoich gmachach.

Nauka zawodu dekarza

Podczas procesu edukacji zdobywać będziesz wiedzę zawodową. Zarówno tą praktyczną, jak i teoretyczną. Będziesz uczył się dobierać materiały, wykonywać i montować pokrycia dachowe, okna dachowe, wyłazy i świetliki. Istotnym punktem będzie dobieranie i montowanie systemów odwodnienia dachu, wykonywanie obróbek wykończeniowych oraz metody efektywnej i bezpiecznej pracy dekarza.

Rozwój zawodowy

Edukacja w szkole zawodowej kończy się zaliczeniem specjalnego egzaminu zawodowego organizowanego przez OKE. Możesz też przystąpić do niego, jeśli skończyłeś odpowiednie kursy zawodowe. To dobre rozwiązanie, gdy przebranżawiasz się, a lata młodzieńcze masz już za sobą. Podczas egzaminu poddane próbie będą Twoje zdolności i wiedza na temat materiałów i metod kładzenia dachów. Uzyskanie tytułu zawodowego dekarza nie jest konieczne, by pracować. Ale na pewno zwiększa Twoje szanse na rynku pracy i rośniesz w oczach pracodawcy. Odpowiedni czas praktyki zawodowej sprawia, że możesz podejść też do egzaminów czeladniczego i mistrzowskiego w zawodzie dekarza. Mistrz może kierować ekipą i całą budową.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *