Press "Enter" to skip to content

Dermatolog na etacie czy własnej działalności?

W zawodzie dermatologa pracować możesz głównie w placówkach służby zdrowia. Zarówno tej publicznej jak i prywatnej. To przede wszystkim szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia. A także ośrodki odnowy biologicznej czy salony urody. Możesz też współpracować z firmami kosmetycznymi i farmaceutycznymi albo oddać się działalności badawczej i naukowej. Albo zrobić tak jak większość i otworzyć własny gabinet dermatologiczny.

Dermatolog – własna praktyka lekarska

Swój własny gabinet założyć możesz, gdy masz już wyrobioną specjalizację oraz minimum 2 lata praktyki lekarskiej. Wymagana jest też przynależność do Okręgowej Izby Lekarskiej oraz rejestracja działalności gospodarczej – właściwy kod we wniosku o wpis do CEiDG to PKD 86.22.Z — Praktyka lekarska specjalistyczna. Istotne jest też spełnianie norm przeciwpożarowych i sanitarnych w lokalu. Pozytywna opinia sanepidu też jest konieczna. Sam lokal powinien pozwalać na swobodne oddzielenie pacjentów w poczekalni, gabinet właściwy oraz pomieszczenia sanitarne, porządkowe. Całość musi pozwalać na zachowywanie przepisów o ochronie danych osobowych. Potrzebujesz też sprzętu do badań i zabiegów dermatologicznych takich jak dermatoskop czy laser. Niezbędne będzie też uregulowanie formalności z ZUS i skarbówką, w tym wybór formy działalności i opodatkowania. Przyda się też nawiązanie współpracy z NFZ.

Dermatolog – współpraca ze specjalistami

W swojej pracy nierzadko nie będziesz działać sam. Leczenie dermatologiczne, by było skuteczne, wymaga bardzo dokładnej diagnostyki. Stąd kierować będziesz pacjentów do wenerologa, alergologa, onkologa, niekiedy także do specjalisty od chorób wewnętrznych – serca, nerki czy wątroby, a także do laryngologa i endokrynologa. Często leczenie wymagać będzie współpracy z tymi specjalistami w celu wypracowania najlepszej jego formy oraz doboru odpowiednich leków i zabiegów.

Dermatolog – wspólna działalność

Możesz też w ramach własnej działalności założyć spółkę z kilkoma kolegami po fachu. Wenerolog, dermatolog dziecięcy, lekarz medycyny estetycznej. Albo dermokonsultant, kosmetolog czy fizjoterapeuta? Brzmi to jak dream team w prywatnym zakładzie leczenia chorób skóry i odnowy biologicznej w jednym.

Dermatolog – lepiej na etacie czy własnej działalności?

Lekarz na etacie to stabilne zatrudnienie, urlopy i ubezpieczenie, ale też sztywne godziny grafiku oraz ograniczone możliwości zarabiania. Inaczej jest na własnej działalności – sam ustalasz stawki oraz decydujesz, ile pracujesz i jakie usługi dermatologiczne wykonujesz. Z drugiej strony sam musisz zadbać o zakup sprzętu, najem lub kupno lokalu oraz opłacenie rachunków, podatków, składek i ewentualnej pensji dla asystenta. Faktem jednak jest, że lekarzy specjalistów w Polsce jest niedomiar. Tym samym każdy nowy dermatolog jest witany przez rynek z otwartymi ramionami. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *