Press "Enter" to skip to content

Jak zostać dermatologiem?

Dermatolog to lekarz, który zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób skóry człowieka. Jego praca polega na badaniu skóry pacjenta, obserwowaniu objawów, diagnozowaniu ich oraz ustalaniu przyczyny ich występowania. Na tej podstawie podejmuje leczenie, które polegać może na przekonaniu pacjenta do zmiany nawyków, leczenia farmakologicznego, stosowania zewnętrznych preparatów albo przeprowadzania bardziej inwazyjnych zabiegów skórnych. Dermatolog współpracuje z innymi specjalistami lekarzami, gdyż wiele zmian skórnych może mieć swoje źródło w problemach onkologicznych, alergicznych czy w związku z chorobami toczącymi organy zewnętrzne, np. nerki czy wątrobę. Oprócz zajmowania się skórą zwalcza też choroby włosów i paznokci.

Dermatolog – rodzaje dermatologii

Dermatologią możesz zajmować się w dwóch zasadniczych specjalizacjach – kliniczna i doświadczalna. Ta pierwsza to po prostu leczenie chorób skóry. Druga, ma charakter bardziej opisowy i naukowy. Zajmujesz się wtedy badaniem skóry jako takiej, jej budową i funkcjami, jakie pełni dla ciała człowieka. Są też w tym zawodzie specjalizacje pokrewne – dermatologia dziecięca, kosmetologia, medycyna estetyczna czy wenerologia.

Dermatolog – studia medyczne

Podstawą są oczywiście studia medyczne. Musisz ukończyć ten trwający 6 lat kierunek, by poznać podstawy anatomii człowieka, działania poszczególnych narządów i układów, płynów ustrojowych oraz poznać ich funkcje i zadania. Także budowa, skład i patologie skóry, włosów i paznokci. Początkowo studia będą bardzo ogólne, wspólne dla wszystkich specjalizacji. Z roku na rok zajęcia będą miały charakter bardziej węższy i skupiony właśnie pod kierunkiem dermatologii czy wenerologii. Czeka Cię tez mnóstwo zajęć praktycznych, nauka stawiania diagnozy i przeprowadzania zabiegów. Do zaliczenia będziesz też mieć staże w szpitalu, na różnych oddziałach.  

Dermatolog – kursy i specjalizacja

Studia to jednak dopiero początek. Żeby być pełnoprawnym dermatologiem, musisz jeszcze wyrobić sobie lekarską specjalizację. To okres trwający 3 – 5 lat, w zależności od tego, czy masz już specjalizację z wenerologii. Wyrabianie specjalizacji to rozpisany na lata cykl zarówno pobierania nauki jak i pracy zawodowej. Czeka Cię kurs z m.in. wenerologii klinicznej, diagnostyki, chorób skóry wieku dziecięcego, mikrologii, chorób nowotworowych skóry czy fotobiologii. Do odbycia zaś staże trwające od 2 tygodni do 24 miesięcy – m.in. w poradni dermatologicznej, na oddziale chorób wewnętrznych, chirurgicznym czy dotyczącym krioterapii.

Dermatolog – egzamin i tytuł

Całość wieńczy Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PES). Składa się on z części pisemnej, wymagającej odpowiedzi na 120 pytań, ustnej oraz praktycznej. Ten ostatni to analiza i samodzielna diagnostyka dwóch przypadków chorobowych. Po zdanym egzaminie otrzymujesz tytuł lekarza dermatologii i możesz podjąć pracę zarówno w ramach publicznej służby zdrowia jak i we własnym gabinecie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *