Press "Enter" to skip to content

Doradca podatkowy na etacie czy własnej działalności?

Oficjalnie jako doradca podatkowy w Polsce pracować możesz od 1997 roku. Bardzo szybko zyskał na popularności. Skomplikowany i często nieprzejrzysty system podatkowy, jaki jest w naszym kraju, spowodował spore zapotrzebowanie na specjalistów tego typu. Ludzi, którzy podpowiedzą, jak poruszać się w gąszczu przepisów, interpretacji i rozmaitych form naliczania publicznych danin. Dla pracowników to ciekawa alternatywa od świata finansów lub prawa i administracji. Daje pole do wąskiej specjalizacji.

Doradca podatkowy – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Etatowego zatrudnienia jako doradca podatkowy szukać możesz przede wszystkim w firmach, które takowych specjalistów zrzeszają. To firmy doradcę, finansowe, niekiedy regularne kancelarie prawne. Dobrego doradcę podatkowego na wyłącznie swoje potrzeby skłonne są zatrudnić duże firmy. Takie, które obracając sporą gotówką wolą dobrze opłacić Twój etat niż dzielić się zyskami z fiskusem. Zwłaszcza jeśli można to zrobić w legalny sposób. Wakat na etat doradcy podatkowego spotkać też możesz niekiedy w centrach aktywizacji bezrobotnych lub przedsiębiorców, w jednostkach podległych samorządom lub urzędach pracy. Wielu jednak doradców podatkowych preferuje działalność usługową jako samodzielny przedsiębiorca.

Doradca podatkowy – wynagrodzenie a forma zatrudnienia

Forma zatrudnienia, na którą się decydujesz ma wpływ na sposób, w jaki rozliczasz się za swoją pracę. Jako etatowy pracownik otrzymujesz zazwyczaj pensję zasadniczą powiększoną o minimum pięcioprocentową premię. Jest ona stała i zależna od Twoich miesięcznych dokonań. Jako samodzielny doradca podatkowych rozliczasz się bezpośrednio z klientem. Z nim ustalasz też ceny i procenty od „uratowanej” kwoty to zapłacenia fiskusowi. Niektóre usługi – przede wszystkim występowanie w imieniu klienta przed sądami administracyjnymi – mają usztywnione ceny. Reguluje je rozporządzenie Ministra Finansów, które enumeratywnie wykazuje konkretne kwoty, jakie możesz zażądać. Szerzej piszemy o tym w artykule Doradca podatkowy – ile zarabia?

Doradca podatkowy – własna firma

Własna działalność gospodarcza to najczęściej spotykana forma zatrudnienia przez doradców podatkowych. By jednak śmiało wejść na rynek ze swoimi usługami musisz załatwić kilka ważnych kwestii:

– uzyskanie odpowiedniego wykształcenia i uprawnień – piszemy o tym szerzej w artykule Doradca podatkowy – jak zostać?,

– założenie działalności gospodarczej,

– założenie i wyposażenie biura – musisz znaleźć odpowiedni lokal, wynająć lub kupić go. Własne biuro jest konieczne do przyjmowania klientów. Musi być też ono odpowiednio wyposażone. Przede wszystkim potrzebny będzie Ci podstawowy sprzęt biurowy – meble, komputer, drukarka i niezbędne, płatne oprogramowanie. Oprócz tego lokal musi dawać gwarancje, że przechowywane w nim dane osobowe nie zostaną skradzione. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *