Press "Enter" to skip to content

Jak zostać doradcą podatkowym?

Ostatnimi czasy zawód doradcy podatkowego uległ pewnej deregulacji. To sprawiło, że zmniejszyły się wymagania dotyczące tego, kto i na jakich zasadach może nim zostać. Nadal jednak chcąc w ten sposób pracować musisz posiadać odpowiednie kompetencje, zdać egzamin i uzyskać wpis na listę doradców podatkowych.

Doradca podatkowy – wymagania

Istnieje kilka podstawowych wymogów, które bezwzględnie musisz spełniać. A zatem musisz:

  • być osobą pełnoletnią,
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • mieć pełnię praw publicznych,
  • móc cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

Doradca podatkowy – wykształcenie i praktyka zawodowa

Zdecydowanie wymagane jest wykształcenie wyższe. Dobre przygotowanie dają kierunki związane z finansami, systemem podatkowym, księgowością albo ekonomią. Oprócz tego musisz po studiach zaliczyć minimum pół roku praktyki zawodowej w zakresie pełnego ośmiogodzinnego dnia pracy. To pierwszy krok by uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, ale wcześniej czeka Cię specjalny egzamin.

Doradca podatkowy – egzamin zawodowy

Składa się on z dwóch zasadniczych części. Pierwsza, pisemna to test z wiedzy na temat systemu podatkowego, zasad legislacji, porządku państwowego, kompetencji poszczególnych organów władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. A także kompetencji i procedur organów administracji skarbowej. Do tego sprawdzana będzie wiedza z zakresu prawa unijnego, pozyskiwania dotacji i innych związanych z materią podatkową kwestii. Jeśli uda Ci się zdobyć wymaganą liczbę punktów, w ciągu roku możesz zdawać drugą część, ustną. Dotyczyć ona będzie podobnych zagadnień. A w razie niepowodzenia, możesz egzamin powtarzać dowolną ilość razy w ustalonych przez komisję egzaminacyjną terminach.

Doradca podatkowy – kiedy nie musisz zdawać egzaminu?

Komisja Egzaminacyjna zawarła szereg umów z poszczególnymi uczelniami wyższymi. Ich ustalenia powodują, że program nauczania w tych uczelniach na kierunkach przygotowujących do zawodu doradcy podatkowego jest tak skonstruowany, że na bieżąco sprawdzane i testowane będą Twoje wiadomości teoretyczne. W ten sposób automatycznie zwolniony jesteś z części pisemnej. Dotyczy to jednak tylko takich uczelni, które mają uprawnienia do nadawania tytułu doktora habilitowanego nauk prawnych lub ekonomicznych.

Doradca podatkowy – rozwój osobisty

Nie musisz jednak poprzestać wyłącznie na wpisie na listę doradców podatkowych. Każdy udział w konferencji naukowej, dodatkowych szkoleniach, sympozjach, wykładach albo publikowanie własnych opracowań naukowych skutkuje zdobywaniem swego rodzaju punktów. System punktowy opisany jest w ustawie. Takie działania na rzecz doskonalenia zawodowego skutkują specjalnymi certyfikatami, a przez to lepszą pozycją na rynku pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *