Press "Enter" to skip to content

Gdzie możesz szukać zatrudnienia diagnosta laboratoryjny?

Wszędzie tam, gdzie prowadzona jest analiza próbek materiałów biologicznych. Czym zajmuje się diagnosta laboratoryjny? Jako diagnosta laboratoryjny o zatrudnienie pytać możesz w stacjach sanitarno – epidemiologicznych, szpitalach zakaźnych. Oraz tych z oddziałami onkologicznymi, chorób wenerycznych albo genetycznych. Badania na próbkach odbywają się też laboratoriach weterynaryjnych i farmaceutycznych. Oprócz tego istnieje sieć laboratoriów, których analizy służą do wykrywania stanów chorobowych z krwi, moczu, szpiku kostnego albo nasienia. Takie laboratoria współpracują z wymiarem sprawiedliwości i policją. O ile oczywiście pozwalają Ci na to kwalifikacje zawodowe, pracować też możesz dla branży kosmetycznej.

Diagnosta laboratoryjny – Własne laboratorium

Założenie własnego laboratorium to spore przedsięwzięcie. Wymaga nakładów finansowych, dobrej logistyki i przede wszystkim wiedzy o diagnostyce laboratoryjnej. Jeśli masz doświadczenie, kapitał i czujesz się na siłach, musisz jeszcze się zastanowić czy przedsiębiorstwo będzie rentowne. Jeśli planujesz małe laboratorium, utrzyma się prawdopodobnie wtedy gdy nie ma w okolicy bezpośredniej konkurencji. Najwięcej zleceń otrzymują duże i sprawne jednostki analizy medycznej.

Diagnosta laboratoryjny – Laboratorium analiz medycznych – koszty

Żeby Twoje laboratorium spełniało normy sanitarno – epidemiologiczne oraz funkcjonowało prawidłowo, musi być zaopatrzone w szereg elementów. Istotny jest układ samego lokalu. Pomieszczenie, w którym przeprowadzane są badania musi być odpowiednio wentylowane, a jednocześnie zdolne do bardzo szczelnego odgrodzenia się od reszty świata. Musisz mieć osobne pomieszczenia do składowania odpadów oraz detergentów. Niezbędna jest toaleta osobna dla personelu i pacjentów. W tym dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla pacjentów przyda się też elegancka poczekalnia oraz pokój socjalny dla pracowników. Nie mniej ważne jest archiwum, które musi być odpowiednio zabezpieczone przed wyciekiem danych osobowych. Do tego sprzęt – sam aparat hematologiczny to już wydatek 30 000 zł. Przyjmuje się więc, że aby otworzyć małe laboratorium, potrzebujesz przynajmniej 100 000 zł na start. Pewnym ulgowym rozwiązaniem jest wynajmowanie już istniejącego lokalu od ZOZ-u.

Diagnosta laboratoryjny – Wymagania do założenia laboratorium

By Twoje laboratorium mogło funkcjonować, musisz założyć stosowną działalność gospodarczą i posiadać uprawnienia zawodowe diagnosty laboratoryjnego. Mówimy tu o wykształceniu i wpisie na listę diagnostów. Do tego Twój lokal i sprzęt musi być zatwierdzony pozytywną opinią Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Możesz postarać się o akredytację państwową Twojego laboratorium. Wchodzisz wtedy niejako w struktury publicznej służby zdrowia. Lecz zanim to się stanie musisz przejść przez testy i być naprawdę porządnie wyposażonym w sprzęt. 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *