Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia diagnosta laboratoryjny? Od czego zależą zarobki diagnosty laboratyjnego?

To, ile zarobisz jako diagnosta laboratoryjny zależy przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz, poziomie wykształcenia i uprawnień. Gdzie możesz szukać zatrudnienia diagnosta laboratoryjny? Wiadome jest, że Twoja pensja będzie rosła wraz ze stażem i doświadczeniem. Lepsze zarobki czekają Cię też, jeśli Twoje wykształcenie kierunkowe pokrywa się z zakresem badań wykonywanych przez Twoje laboratorium. Na ogół lepiej opłacani są też diagności w prywatnych firmach. Zwłaszcza jeśli prowadzą badania dla firm produkcyjnych. Szczególnie dobrze zarabia się w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Niestety, sektor medyczny płaci swoim diagnostom laboratoryjnym najmniej.

Diagnosta laboratoryjny – mediana zarobków

Przeciętnie w Polsce jako diagnosta laboratoryjny zarobisz 3670 zł brutto. Badania wykonane przez branżowe portale ustaliły, że połowa wszystkich diagnostów zarabia w przedziale 3160 zł – 4310 zł brutto miesięcznie. Tym samym kwota 3670 zł brutto jest medianą. To bardziej realna dana niż średnia arytmetyczna. Niemniej nadal bardzo uśredniona. Zarobki mogą się sporo różnić między poszczególnymi przedstawicielami tego zawodu. 25 procent ze wszystkich zarabia powyżej 3670 zł brutto. Niektórzy wyciągają nawet 5000 zł brutto miesięcznie.

Diagnosta laboratoryjny – Starszy specjalista – mediana jest wyższa

Te same badania pokazały, że awansując na starszego specjalistę, zarobić możesz wyraźnie. Mediana na tym stanowisku wzrasta do 4330 zł brutto. Tym samym pięćdziesiąt procent wszystkich starszych specjalistów w zawodzie diagnostyka laboratoryjnego zarabia w przedziale 3800 zł – 4960 zł brutto.

Diagnosta laboratoryjny – Zawód niedoceniany

Choć podane przez nas kwoty na niektórych mogą robić wrażenie, nadal uważamy, że diagnostom laboratoryjnym należy się więcej. Według badań diagnosta laboratoryjny zarabia w Polsce ciut więcej niż przeciętnie zarabiający pracownik biurowy. Ten drugi jednak nie jest w równym stopniu tak narażony na czynniki zagrażające zdrowiu lub życiu. Diagnosta laboratoryjny ma kontakt z wirusami, bakteriami oraz niebezpiecznym substancjami chemicznymi. Jego praca wymaga ogromnej dokładności i odporności na stres. Od wyników jego pracy zależy zdrowie pacjentów, jakość pożywienia w sklepach, precyzja badań chorób krwi, a niekiedy też perspektywy stworzenia leku. Osiągnięcie wykształcenia zawodowego jest podobnie trudne jak tego lekarskiego. Naszym zdaniem zarobki diagnosty laboratoryjnego są jednak niewspółmiernie niskie do ryzyka i poświęcenia, jakie niesie ta praca. I niewspółmierne do tego, jak bardzo diagności laboratoryjni są nam potrzebni. 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *