Press "Enter" to skip to content

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako endokrynolog? Etat czy własna prkatyka

W zależności od Twojej specjalizacji bazowej, jako endokrynolog pracować możesz w różnych miejscach. Najczęściej endokrynologów zatrudniają szpitale, przychodnie oraz ośrodki zdrowia. Zwłaszcza pytać możesz o pracę w klinikach stricte endokrynologicznych. Albo takich, które specjalizują się w pokrewnej dziedzinie medycyny – pediatrii, ginekologii, psychiatrii albo chirurgii. Oprócz tego – jeśli masz odpowiednią praktykę, doświadczenie i nieco kapitału na początek – możesz założyć własną praktykę lekarską. Innym kierunkiem zawodowym może być rozwój naukowy. Dalsze studiowanie wiedzy medycznej to droga przez doktora habilitowane i profesora do kariery wykładowcy akademickiego lub autora publikacji naukowych. Takie podglebie powoduje, że możesz pracować w firmach farmaceutycznych, prowadzić działalność dydaktyczną i profilaktyczną.

Endokrynolog – Zapotrzebowanie na specjalistów

Jak wspomnieliśmy w jednym z naszych artykułów, zapotrzebowanie na lekarzy od chorych gruczołów będzie rosło. Wynika to z wydłużającego się okresu życia człowieka, przy jednoczesnym rosnącym obciążeniu tych organów. A zatem nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy. Studia medyczne i wyrobienie specjalizacji kosztuje Cię wiele pracy i wyrzeczeń. Owocem jednak tego  będzie dość stałe i dobrze płatne zatrudnienie.

Endokrynolog – Ile możesz zarobić?

Wysokość zarobków endokrynologa oczywiście może się różnić. W zależności od miejsca zatrudnienia, ilości pacjentów, którymi się zajmujesz, wielkością miasta lub tym, jaką politykę finansową prowadzi Twój pracodawca. Na ogół najwięcej zarobisz w dużym mieście i prywatnej klinice i gabinecie. Najniższe zarobki endokrynologa specjalisty to około 4000 zł. Przeciętnie natomiast w Polsce zarobisz w tym zawodzie 6300 zł. Rekordziści wyciągają nawet 30 000 zł.

Endokrynolog – Własny gabinet

Zainteresowanie prywatnymi gabinetami endokrynologicznym nie słabnie. Wynika to z długich, niekiedy wielomiesięcznych kolejek w publicznej służbie zdrowia. Pacjenci zgłaszają się z problemami poważnymi, ale i stosunkowo błahymi – na przykład chrapanie. Założenie własnej działalności gospodarczej w endokrynologii wymaga od Ciebie kilku rzeczy. Przygotowania merytorycznego, prawa do wykonywania zawodu oraz członkostwa w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Wcześniej musisz też odbyć przynajmniej dwuletnią praktykę zawodową, w którą nie wliczają się staże i kursy. Następnie musisz mieć lokal. Możesz go wynajmować, albo dostosować swój własny. W tym zakresie potrzebna będzie Ci pozytywna opinia i decyzja Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Możesz prowadzić poradnię, zlecać badania i zabiegi albo samemu je przeprowadzać.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *