Press "Enter" to skip to content

Jak zostać endokrynologiem? Endokrynolog i wykształcenie lekarskie

 

Endokrynologia to bardzo szczególna i dość zaawansowana specjalizacja w medycynie. Często jej praktyka łączy się z innymi dziedzinami medycyny. Wynika to z tego, że działanie hormonów i gruczołów (nad których prawidłową pracą pochyla się endokrynolog) wpływa też na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, układu krwionośnego, odpornościowego lub rozrodczego. Dlatego specjalizację w zakresie endokrynologii rozpocząć możesz, jeśli już posiadasz inną specjalizacje II stopnia. Liczą się specjalizacje chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii, położnictwa i ginekologii. O tym, czy zakwalifikujesz się na specjalizację, decyduje Komisja ds. specjalizacji w endokrynologii. Twój wniosek oceniany będzie pod względem formalnym. A następnie komisja ustali listę lekarzy, którzy zostaną dopuszczeni do rozpoczęcia dalszej nauki.

Endokrynolog – Wymagania wstępne

Jak wspomnieliśmy, musisz posiadać już ukończone studia medyczne. Do tego prawo do wykonywania zawodu lekarza – to uzyskujesz po ukończeniu swojej specjalizacji bazowej i odbyciu odpowiednio długich praktyk zawodowych. Oprócz tego istotne jest, jaką jesteś osobą. To praca zdecydowanie dla osób odpowiedzialnych, którzy potrafią sprzeciwić się zachciankom pacjenta i jasno wytłumaczyć jak bardzo poważny jest stan zdrowia. Dlatego też istotna jest cierpliwość i poczucie misji.

Endokrynolog – Kursy ogólne

Wyrobienie specjalizacji w zakresie endokrynologii potrwa przynajmniej 3 lata. Przez ten czas możesz pracować w swojej bazowej specjalizacji, lecz też ukończyć bardzo wiele kursów poszerzających Twoje kompetencje. Ich zestaw jest wspólny dla wszystkich lekarzy. Zaliczyć musisz kurs:

  1.   Wprowadzający w zagadnienia endokrynologii – trwa około tygodnia.
  2.   Zdrowie publiczne.
  3.   Onkologiczne choroby gruczołów dokrewnych.
  4.   Współczesne spojrzenie na patofizjologię i choroby układu dokrewnego.
  5.   Przynajmniej jeden kurs doskonalący na jeden rok trwania specjalizacji.
  6.   Atestacyjny – rozszerzające, czterotygodniowe zajęcia z zakresu endokrynologii. Nie musisz ich odbywać jeśli już pracujesz na etacie w klinice endokrynologicznej.

Endokrynolog – Staże kierunkowe

Oprócz tego, w ramach wyrabiana sobie specjalizacji, musisz zaliczyć też komplet staży kierunkowych. W zależności od Twojej bazowej specjalizacji (pediatria, ginekologia, chirurgia itd.) zestaw kursów będzie się nieco różnił. Mogą one dotyczyć endokrynologii dziecięcej, urologii, diabetologii lub diagnostyki obrazowej. Pojedyncze kursy mają różne czasy trwania. Od tygodnia do nawet 10 miesięcy. Łącznie trwają one około 30 miesięcy. Oprócz tego zobowiązany jesteś do aktywnego uczestnictwa w leczeniu osób z przewlekłymi i ostrymi chorobami endokrynologicznymi. To składa się też na minimum 170 zabiegów medycznych z zakresu ultrasonografii lub biopsji. Zarówno w szpitalu jak i w ambulatorium. Uczestnicząc w posiedzeniach, obchodach, odprawach i zebraniach klinicznych nabierasz praktyki i odpowiedzialności klinicznej. Od czasu do czasu zaliczyć musisz kolokwia, które ocenia Twój kierownik specjalizacji.

Endokrynolog – Egzamin specjalizacyjny

Gdy wszystko to zaliczysz, czeka Cię jeszcze PES – państwowy egzamin specjalizacyjny. Składa się on z trzech etapów. Pierwszy to test 120 pytań. Drugi to ocena Twojej praktyki w postępowaniu z pacjentami, stawianie diagnozy i ustalenie programu leczenia. Etap trzeci to egzamin ustny z wiedzy. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *