Press "Enter" to skip to content

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako kontroler jakości?

Jako kontroler jakości pracować możesz na dwa zasadnicze sposoby. Jedną z nich jest kontroler wewnętrzny. To samodzielny pracownik lub członek całego wydziału, który zajmuje się stałym monitorowaniem jakości produktu i technologii jego wytwarzania. O tym, czym dokładnie się wtedy zajmujesz piszemy w pozostałych naszych publikacjach. Takie działy organizują w swoich szeregach duże firmy produkcyjne. Niezależnie od branży. Swoich sił możesz próbować w branży spożywczej, kosmetycznej, meblowej, odzieżowej, komputerowej, budownictwa lub produkcji maszyn. Możliwości jest wiele, choć pamiętaj, że potrzebne jest Ci też odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Musisz mieć pojęcie na temat tego, co kontrolujesz.

Kontroler jakości – Kontroler zewnętrzny

Inną formą pracy to zatrudnienie się w firmach stricte zajmującą się kontrolą jakości u innych podmiotów. Małe przedsiębiorstwa, które całe swoje moce przerobowe przeznaczają na produkcje i minimum administracji, nie mogą lub nie chcą sobie pozwolić na osobny dział kontroli jakości. Dlatego takie usługi zlecają firmom trzecim. Możesz szukać zatrudnienia właśnie w jednej z takich firm. Przydzielany jesteś wtedy konkretnym zleceniodawcom lub tylko wycinkowi zlecenia. Na przykład kontrolujesz sam produkt od strony spełnienia norm jakościowych i sanitarnych. Innym razem musisz przyjrzeć się dogłębniej zastosowanej technologii i recepturze.

Kontroler jakości – Praca na etacie

Przeważnie pracować będziesz w ustawowych godzinach etatowych. Pięć dni w tygodniu składające się na 40 godzin pracy. Wyjątkiem mogą być hale produkcyjne. Tam funkcjonuje system pracy zmianowej. Pracować będziesz w „terenie”, czyli osobiście wizytować i przeprowadzać kontrole w miejscu produkcji. Oraz w biurze, gdzie sporządzisz dokumentację i opracowywać będziesz, wraz z zespołem, strategie i założenia norm jakości.

Kontroler jakości – Własna działalność

Podobne usługi możesz wykonywać też pod własnym nazwiskiem. Na przykład jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Nie potrzebujesz wtedy nawet specjalnej siedziby. Wystarczy Twój własny gabinet w domu. Wielkie przedsiębiorstwa jednak niekoniecznie będą zainteresowani taką formą zatrudnienia. Wolą etatowych pracowników, którzy będą dyspozycyjni i związani z firmą. Mniejsze przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe znacznie chętniej wynajmą Cię do okresowej analizy. Chętnie zamówią u Ciebie opracowywanie strategii. Lub analizy, w jaki sposób poprawić proces produkcji by nie odbiegał od norm narzucanych przez prawo. W takiej formie działalności musisz zadbać o stosowną reklamę – dobre są portale społecznościowe, prasa z anonsami. A najlepsze własna  strona internetowa. Jej stworzenie i profesjonalny, unikalny projekt może wynieść kilka tysięcy złotych. Warto jednak w nią zainwestować. Doda Ci to powagi i wzbudzi wrażenie profesjonalizmu i fachowości.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *