Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia aktor? Sprawdź zarobki aktora

Od czego zależą zarobki? Aktor, poza artystycznym i specyficznym charakterem pracy, jest też zawodem wolnym. A zatem zarobki uzależnione są wyłącznie od tego, ile wkłada się pracy oraz w ilu projektach się uczestniczy. Te również różnią się między sobą lukratywnością – nieco inaczej opłacane są sztuki teatralne, udział w serialu, produkcji telewizyjnej, reklamie, filmie pełnometrażowym ze sporym i mniejszym budżetem. Oprócz tego wpływ na zarobek aktora ma jego renoma, popularność, umiejętności i miejsce w scenariuszu produkcji.

Aktor – Ile zarabia się w teatrze?

Tam większość aktorów zaczyna. Taka praca jest na ogół trudniejsza niż ta na planie filmowym. Początkujący aktor bez specjalnego doświadczenia i sukcesów zarabiać może w okolicach 1500 – 2000 zł netto. Wraz z pozyskiwaniem rozgłosu, wyjątkowymi sukcesami, bardziej ambitnymi rolami, zarobki rosną. Do nawet 4000 – 6000 zł netto na miesiąc. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego teatru, danej sztuki i własnej pozycji.

Aktor – A ile zarabia się w filmie, serialu i reklamie?

Przy pracy w filmie zarobki aktora mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane, w zależności od zmiennych, o których wspomnieliśmy. Choć i tak są zdecydowanie większe niż te w teatrze. Dobry i uznany aktor może otrzymać za dzień zdjęciowy nawet 5000 zł jednak takich dni w ciągu miesiąca jest niewiele. Bardziej uregulowane są zarobki w serialach. Tam wynosić mogą one 4000 na miesiąc. Choć zdarzają się nawet gaże 7000 zł za jeden dzień zdjęciowy. Jeśli chodzi o reklamę, często zdarza się, że aktor podpisuje kontrakt na udział w całym cyklu reklam, obejmującym nowe mini produkcje nawet przez ponad rok. W takim wypadku też określana jest kwota za cały ten okres. A może wynosić nawet 300 000 – 1 000 000 zł za rok.

Aktor – Ile zarabia aktor w dubbingu?

Z racji tego, że bajki, reklamy, filmy i gry mają niekiedy naprawdę imponujące budżety, zarobki dla aktorów dubbingowych również potrafią być sowite. Co ciekawe, w tym typie sztuki mniej istotna jest rozpoznawalność, a dobry głos i dopasowanie do roli. A zatem nawet mniej znany aktor może zarobić nawet 300 000 zł w ciągu całego roku. Polskie dubbingi filmów animowanych od dekad cieszą się zasłużonym uznaniem, a tym samym aktorzy uczestniczący w ich produkcji należą do najlepiej opłacanych spośród wszystkich przedstawicieli tego zawodu.

Aktor z ulicy, amator – ile zarabia?

Skoro – jak pisaliśmy w artykule Aktor – jak zostać? – aby móc uchodzić za aktora niezawodowego, wystarczy powodzenie w castingu, nie możemy pominąć osób uczestniczących w produkcji paradokumentów i podobnych. Jak zwykle skazani jesteśmy na nieoficjalne informacje. Niemniej te, które do nas dochodzą mówią o wynagrodzeniu około 400 zł za jeden taki odcinek. Wynika to z faktu, że rzadko zatrudniani tam są aktorzy zawodowi. Autorom zależy na w miarę autentycznym i swojskim charakterze postaci. Dlatego amatorzy godzą się występować za tak małą kwotę w zamian za chwilowe zaistnienie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *