Press "Enter" to skip to content

Jak zostać aktorem?

Możliwości dojścia do zawodu jako aktor. Praca aktora wymaga predyspozycji, talentu, warsztatu oraz doświadczenia. Nie jest to zawód regulowany obostrzeniami prawnymi. Tym samym aktorem staje się osoba, która jest w takiej roli zatrudniona albo zaangażowana. Istnieje kilka sposobów by móc pracować jako aktor. Zarówno te zawodowe jak i niezawodowe. Na pewno dobrym podglebiem do rozwijania talentów będzie zadbanie o jego niego jeszcze w dzieciństwie. Szkolne kółka aktorskie, grupy aktorskie w szkole średniej, warsztaty, festiwale. Wszystko to pozwala profesjonalistom wyłapać młode talenty oraz możliwie wcześnie je ukierunkować.

Warto rozważyć dobór szkoły średniej – licea o profilu aktorskim istnieją w większych miasta. Oprócz tego można ukończyć szkołę policealną. Taka nauka trwa 2 lata i obejmuje podstawowe zajęcia z ruchu scenicznego, techniki gry, ćwiczenia dykcji, ekspresji ruchu oraz interpretacji tekstu.

Aktor – Szukaj szczęścia w castingach

Castingi rzadko kiedy przeznaczone są dla profesjonalnych aktorów. Głównie zapraszane są do nich osoby bez doświadczenia, za to z potencjalnie bardzo obiecującymi cechami urody, charakteru i zdolności wcielenia się w konkretne postacie. To właśnie ten moment, w którym Twoje wyjątkowe zdolności mogą zostać zauważone. A Ty będziesz mieć okazję zaistnieć w reklamie lub serialu. Dla wielu, zwłaszcza młodych, aktorów to właśnie to był ten moment, w którym rozpoczynali karierę, podejmowali decyzję o dalszym kształceniu zawodowym.

Aktor – Studia aktorskie

Przyjmuje się, że najlepsze przygotowanie zawodowe dają studia wyższe. Możesz zdawać na wydziały aktorstwa w różnych uczelniach w kraju. Wykładowcy sami są aktorami i to często tymi, których znasz dobrze z desek teatru, ekranów kin i telewizji. Uczelnie aktorskie nie są zbyt liczne, a tym samym posiadają odpowiednią renomę i kryteria doboru kandydatów. A te są drobiazgowe. Sprawdzana jest Twoja dykcja, zdolności ekspresji i przykładowe odegrane scenki. Proces rekrutacyjny na pierwszy rok studiów ma kilka etapów. Niektóre z nich są zupełnie selektywne i uznaniowe – nie decyduje obiektywna liczba punktów z testu, lecz sympatia i szacunek, jaką udało Ci się zdobyć u jury. Całość kończy egzamin konkursowy i na jego podstawie bezpośrednio ustalana jest lista przyjętych osób.

Aktor – Nauka aktorstwa

Studia aktorskie poszerzają znacznie wiedzę zdobytą w liceum lub szkole policealnej. Oprócz mnóstwa godzin spędzonych na nauce emisji głosu, technik gry aktorskiej, metod zapamiętywania i interpretowania tekstu, czekać Cię będzie bardziej pogłębione przygotowanie merytoryczne. To szereg zajęć z teatrologii, literatury, filmu, kostiumologii oraz sztuki. Musisz znać kontekst historyczny, artystyczny i filozoficzny tego zawodu, aby realizować go w sposób profesjonalny. Całość kończy się egzaminem dyplomowym. A Ty otrzymujesz tytuł magistra sztuki. Lecz przygoda z zawodem na tym etapie dopiero się zaczyna. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *