Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia bielarz?

Praca bielarza nie należy do najłatwiejszych. Panuje hałas, trzeba być skupionym oraz stać w nie zawsze wygodnej pozycji przez wiele godzin. Często pracować trzeba na drugą i trzecią zmianę. Z drugiej strony stosunkowo łatwo ten zawód zdobyć. A jak przekłada się to na zarobki?

Bielarz – gdzie do pracy?

To specyficzna praca, która ma zastosowanie wyłącznie w przemyśle celulozowo – papierniczym. Tym samym pracy szukać możesz głównie w zakładach produkcji papieru, ale także innych pokrewnych wyrobów celulozowo – papierniczych. Takich jak tektury, sznurki, tuleje, papierowe opakowania, papiery toaletowe oraz wszystkie wyroby higieniczne z papieru. Zapotrzebowanie na takich pracowników jest przez GUS uznawane za zrównoważone. To znaczy takie, które jest mniej więcej równie duże jak liczba chętnych pracowników. Mając doświadczenie i nieco wyższe niż zawodowe wykształcenie (technik papiernictwa lub absolwent wyższej uczelni) możesz też pomyśleć nad pracą konstruktorską, projektową. Albo otworzyć własny zakład papierniczy. To oczywiście zajęcie bardzo ambitne, kosztowne i stanowiące spore wyzwanie logistyczne.

Bielarz – czy może pracować niepełnosprawny?

Praca operatora maszyn bielących wydaje się być trudna. Oraz wymagająca także fizycznie. Czy zatem może w tym zawodzie pracować osoba z niepełnosprawnościami? Do pewnego stopnia okazuje się, że tak. Możesz zajmować się papiernictwem przy drobnych dysfunkcjach słuchu czy wzroku, o ile da się to korygować aparatem i okularami. Nie są wielką przeszkodą małe dysfunkcje rąk i nóg, o ile możesz w miarę stabilne stać oraz wykonywać precyzyjne ruchy. Przykładowo brakujący palec nie musi być problemem. Oczywiście pracodawca powinien dostosować stanowisko pracy do takich potrzeb.

Bielarz – ile możesz zarobić?

Wedle danych GUS za 2019 rok, przeważnie zarobki bielarzy w Polsce wahały się między 2500 zł brutto a 5200 zł brutto. Skąd ta rozbieżność? Wiele zależy od stanowiska, na którym pracujesz, Twojego doświadczenia i zakresu umiejętności. Wiadome jest, że najmniej zarobisz jako asystent, który dopiero się uczy i wykonuje najbardziej podstawowe czynności. Wraz z nabieraniem doświadczenia i ewentualnym awansem na brygadzistę, kończąc technikum papiernictwa, możesz liczyć na wyższe pensje. Nie bez wpływu są też okoliczności rynkowe – konkretny zakład papierniczy, wielkość firmy, region kraju czy wielkość miasta. Papier to towar, który na pewno będzie potrzebny, a zatem perspektywy zatrudnienia są dość obiecujące. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *