Press "Enter" to skip to content

Jak zostać bielarzem?

Kim jest bielarz? – zapytasz. Czyżby to osoba, która zajmuje się bieleniem? No cóż, w istocie tak. Choć nie chodzi tu o potoczną nazwę malowania kuchni na biało. Tym zajmuje się malarz pokojowy, ewentualnie „wujek Heniek”. Bielarz, a inaczej operator urządzeń bielących masy włókniste to dobrze przygotowany pracownik zakładów papierniczych. Obsługuje maszyny, które spajając pobrane np. z drewna masy włókniste bieli je i tworzy tym samym materiał, z którego powstaje papier. Wszelkie książki, ulotki, gazety albo chusteczki higieniczne czy papier toaletowy najpierw musiały przejść przez ręce bielarza by stały się papierem. To praca wymagająca cierpliwość, dokładności i odbywa się w trudnych warunkach. Jak takim fachowcem zostać?

Bielarz – szkoła zawodowa

Dobre podglebie do tej pracy daje już odpowiednia szkoła średnia. Możesz szukać pracy po skończeniu zawodówki w zawodach pokroju mechanik – operator maszyn do produkcji drzewnej, monter – mechanik maszyn i urządzeń albo wybrać technikum w zawodzie technik papiernictwa. Wszystkie te kierunki zapoznają Cię z praktycznymi aspektami obsługi maszyn do produkcji papieru, także tych bielących masy włókniste. Technik papiernictwa daje nieco większe możliwości i przede wszystkim wieńczony jest maturą, co pozwala pójść na studia.

Bielarz – szkolenia i kursy

Bywa jednak, że pracodawcy zadowolą się osobą z wykształceniem nawet podstawowym czy gimnazjalnym. O ile pozwala mu na to zdrowie i ma chęci do nauczenia się zawodu, organizowane sa dla niego kursy z obsługi urządzeń bielących masy włókniste. Przyuczenia do zawodu to częsta praktyka w zakładach produkcyjnych. Jednakże kursy z obsługi takich maszyn to także ciekawe rozwiniecie zawodu zdobytego w szkole średniej. Kursy organizowane są nie tylko przez same zakłady, ale też firmy produkujące maszyny papiernicze, branżowe organizacje jak np. Stowarzyszenie Papierników Polskich albo firmy szkoleniowe. Jakość i zakres zajęć jest różna. Na ogół zajęcia dotyczą praktycznej nauki obsługi urządzeń. Zapoznają słuchacza z nowymi technologiami wytwarzania papieru i metod bielenia – alkaliczne z tlenem, nadtlenkiem wodoru z tlenem czy delignifikacje ozonowa i tlenowa. Zajęcia uczą też jak organizacyjne poradzić sobie na zakładzie, jak oznakowywać i prawidłowo pakować wyroby papiernicze. Dyplom z takich szkoleń to z pewnością atut w staraniach o pracę na zakładzie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *