Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia dziennikarz?

Predyspozycje to pracy dziennikarza to przede wszystkim umiejętność redagowania spójnych, tematycznych tekstów, umiejętność wyszukiwania potrzebnych do niego informacji oraz zainteresowanie materią społeczną, polityczną, obyczajową albo branżową. Polot literacki to bardzo ważna kompetencja. Przedstawianie informacji czytelnikom lub widzom w mało składny sposób nie wzbudza zainteresowania. To zajęcie dla Ciebie, jeśli nie boisz się wyzwań, dość szybkiego tempa pracy, konieczności śledzenia wydarzeń. A także dość dużej presji jeśli chodzi o osiągnięcia i terminy. Formy pracy dziennikarza mogą być różne. Reporter powinien być komunikatywny i dociekliwy. Korespondent rzetelny, a niekiedy także wykazywać się odwagą. Liczy się też umiejętność pracy zespołowej, poczucie misji, szacunek dla praw autorskich i etyki zawodowej.

A ten ma duży wpływ na zarabiane pieniądze.

Dziennikarz – ile możesz zarobić?         

A ile można zarobić jako dziennikarz? To bardzo zróżnicowana kwestia. Mediana zarobków wedle badań wynosi 5000 zł brutto, a wyliczona jest z tego, że na ogół pensje dziennikarzy wynoszą między 2800 zł brutto a 7200 zł brutto. Z czego wynika ta rozpiętość? Praktyka pokazuje, że większość dziennikarzy nie zarabia kokosów. Jako początkujący liczyć możesz na pojedyncze zlecenia na redagowanie tekstów lub wynagrodzenie stażowe. Etatowe zatrudnienie zaczyna się od pensji minimalnej, która dopiero z czasem wzrasta do około 4000 – 4500 zł brutto. Wielu dziennikarzy pracuje w kilku redakcjach i pisuje do różnych mediów, by zarobić więcej. Równie wielu wybrało samozatrudnienie jako formę rozliczania się z pracodawcą. A gdzie zarabia się najwięcej? Okazuje się, że wcale nie w Warszawie. Choć stolica należy do czołówki miejsc, gdzie najlepiej się zarabia w zawodzie (około 6800 zł brutto), to rekordzistą okazuje się być Śląsk – 8350 zł brutto. Wiele zależy od konkretnej funkcji, którą pełnisz w redakcji i ilości pracy, jaką wykonujesz w miesiącu. A także od tego, czy masz „nazwisko”.

Dziennikarz – nazwisko i renoma

Wiele słyszy się o dziennikarzach zarabiających krocie, nawet kilkanaście tysięcy za jedno wydanie ich audycji. Jak to się ma do danych mówiących o medianie 5000 zł brutto miesięcznie? Rzeczywiście wysokie gaże dziennikarzy w głównie mediach elektronicznych mają miejsce. Szczegóły są objęte tajemnicą handlową, ale od czasu do czasu dochodzą do nas podobne doniesienia. Praca dziennikarza to także praca na własne nazwisko. Wyróżniając się stylem, osiągnięciami, pomysłami na cykle artykułów, programów i audycji zyskujesz rozpoznawalność i sympatię odbiorców. To przekłada się na Twoją „czytalność” i „klikalność”. Duże grono odbiorców to argument dla firm medialnych. Takie współpracują z reklamodawcami, którzy są w stanie więcej zapłacić za reklamę w poczytnej gazecie lub popularnym kanale telewizyjnym. Ta popularność jest też Twoją zasługą, tym samym partycypujesz w zyskach. Na taką pozycję pracuje się jednak latami, a jej osiągnięcie nie zawsze w show-biznesie jest sprawiedliwe. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *