Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia górnik? Sprawdź zarobki górnika

Od czego zależą Twoje zarobki? Twoje zarobki mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym pracujesz. Nieco inaczej zarabia się w poszczególnych rodzajach wydobycia. Im surowiec jest bardziej pożądany, tym więcej zarabia na nim kopalnia. A tym samym bardziej skłonna jest zapłacić górnikom więcej. Praca ta to spora odpowiedzialność i narażanie zdrowia i życia. To również sprawia, że zarobki wśród górników są statystycznie wyższe niż w przypadku innych zawodów w gospodarce. Oczywiście nie bez znaczenia jest Twoje stanowisko, staż pracy, doświadczenie i poziom wykształcenia. Górnicy przyznają, że niejednokrotnie lepiej zarabia się im w kopalniach własności zagranicznej.

Górnik – Ile zarabia górnik?

Mediana zarobków w zawodzie górnika, wedle branżowych badan, wynosi 4554 zł brutto. Wynika ona z faktu, że połowa wszystkich górników zarabia w przedziale 3600 zł brutto a 6045 zł brutto. Najniższe spotykane pensje górnicze to 3000 zł brutto. Te najniższe zarobki czekają oczywiście początkujących. Wraz z doświadczeniem i stażem pracy awansować możesz na lepsze stanowiska. Tym samym lepiej płatne. Płaca w okolicach 6000 złotych brutto nie jest w tym zawodzie niczym niezwykłym. Najwięcej zarobić możesz na stanowisku kierownika robót – około 15 000 zł brutto. Jednak to spora odpowiedzialność i wymaga wielu lat doświadczeń. To wszystko pensje zasadnicze. Oprócz nich do Twojego miesięcznego zarobku doliczyć musisz określone dodatki płacowe. GUS podaje, że w sektorze górnictwa przeciętna pensja (uwzględniająca te dodatki oraz różne formy zatrudnienia i stanowiska) wynosi 14 951 zł.

Górnik – Dodatki i przywileje

Korzyści z pracy w górnictwie nie kończą się tylko na wyraźnie wyższej pensji. Oprócz tego otrzymywać będziesz trzynaste i czternaste pensje, które z pewnością zauważalnie reperują domowy budżet. Zatrudnienie w kopalni na ogół jest stabilne, a na emeryturę możesz przejść wcześniej niż pozostali pracownicy w gospodarce. Wystarczy, że masz 55 lat, przepracowane minimum 25 lat (w przypadku kobiet 20 lat), w tym 10 lat stricte pracy górniczej. Oprócz tego często przyznawane będą Ci ekwiwalenty oraz darmowy węgiel w okresie zimowym. Polityka socjalna państwa oferuje też szereg dodatków finansowych dla rodzin górników zatrudnionych w państwowych spółkach węglowych. Może to być dofinansowanie rodzinnych wakacji, przyborów szkolnych albo zniżki na transport publiczny.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *