Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca górnika? Sprawdź i przekonaj się, co robi górnik

Kim jest górnik? Górnik to pracownik kopalni odkrywkowej. Pracuje przy wydobywaniu surowców energetycznych, skalnych albo metalicznych. Może to być węgiel, sól, siarka, ropa naftowa, gaz ziemny, rudy srebra, cynku, ołowiu. Albo złoża wód mineralnych.

Górnik – Czym będziesz się zajmował?

Wydobywanie węgla to proces bardzo złożony, trudny i niebezpieczny. By móc eksploatować złoże surowca, musisz wraz z zespołem dokonać odpowiednich przygotowań. Będziecie drążyć głębokie szyby, a następnie je odpowiednio zabezpieczać. Od tego wszystkiego są w kopalni specjaliści, a podział pracy jest ścisły. Pod ziemią już z kolei za pomocą specjalnych maszyn tworzyć będziesz kolejne korytarze, tak aby dostać się do wartościowych partii surowca. Powstałe w ten sposób otwory należy szybko zabezpieczać i uzupełniać. Wszystko po to, by całość nie zawaliła się górnikom na głowy. Używać do tego będziesz tzw. podsadzek. Użytkowanie poszczególnych narzędzi do pozyskiwania surowców musi przebiegać w ściśle określony sposób. Od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i innych współpracowników.

Górnik – System zmianowy

Pracować będziesz zazwyczaj na cztery zmiany. Oczywiście każda kopalnia ma swoją własną organizację pracy i metodologię wydobycia. Co ciekawe, sama praca pod ziemią nie trwa przez całą Twoją dniówkę. Sporo czasu zajmuje samo ubieranie się, zjazd na odpowiedni poziom i dotarcie do miejsca aktualnego wydobycia. To powoduje, że faktyczny czas pracy górnika może wynieś zaledwie cztery godziny w ciągu dnia. Proces logistyczny w kopalniach jednak uległ sporej optymalizacji i technologizacji. Tym samym całość przebiega sprawniej.

Górnik – Środowisko pracy

Opowieści o pracy górnika jako trudnej i niebezpiecznej dla życia są jak najbardziej oparte na prawdzie. Pracować będziesz w bardzo niekorzystnych warunkach. Głęboko pod ziemią panuje inny mikroklimat. Jest bardzo gorąco, jest utrudniony dostęp do powietrza. I chronicznie brakuje światła. To wszystko obciąża Twoje zdrowie. Oprócz tego oczywiście czyha na Ciebie mnóstwo niebezpieczeństw z powodu samego procesu wydobycia. Drążenie korytarzy, pomimo stosowania zabezpieczeń i nowoczesnych technologii, nadal grozi zapadnięciem się części z niego. Dochodzi do tąpnięć, wstrząsów albo odpadnięcia kawałka skały. Zablokowana droga powrotu kilometr pod ziemią zapewne nie jest tym, co górnicy sobie życzą. Oprócz tego w miejscach wydobycia na przykład węgla kamiennego ulatują łatwo palne gazy. Nie tylko mogą otruć ale i spowodować ogromny wybuch. Jego skutki są śmiertelne. Do tego dochodzą unoszące się wszędzie pyły. Niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie Twojego układu oddechowego.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *