Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia i gdzie możesz szukać zatrudnienia jako operator pojazdów i maszyn rolniczych?

Przede wszystkim w firmach produkujących żywność, posługujących się znajomymi Ci maszynami w celu obróbki pola. A także przedsiębiorstwami, które dodatkowo trudnią się hodowlą zwierząt na ubój. Mając zawód, możesz starać się o dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu założenia lub wspomożenia własnej działalności gospodarczej w tym względzie.

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – gdzie jeszcze możesz pracować?

Czy rolnictwo i uprawa pola to jedyne, co możesz w tym zawodzie robić? Nie tylko. Jako operator pojazdów i maszyn rolniczych możesz świadczyć usługi dla samych rolników. Równie jako pracownik firm transportowych, warsztatów, w których naprawiane są ciągniki, kombajny albo traktory. Oraz jako diagnosta takowych pojazdów.

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – czy przysługuje wcześniejsza emerytura?

Kilka lat temu emocje budziło podstępowanie sądowe na temat uznania pracy operatora pojazdów i maszyn rolnych jako zajęcie szczególnego charakteru. Gdyby takowym się okazało, mechanicy operatorzy mieliby prawo do wcześniejszej emerytury po 15 latach pracy. Sprawa obiła się aż o Sąd Najwyższy, który w 2018 roku orzekł, że taka praca nie ma szczególnego charakteru. A pracownikom rolnym przysługują te same uprawnienia emerytalne co innym ZUS-owcom lub KRUS-owcom.

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – stawki godzinowe

W jaki sposób rozliczana jest praca operatora maszyn rolniczych? Przeważnie w oparciu o stawki godzinowe. To praca sezonowa, charakteryzująca się sporym spiętrzeniem obowiązków w ciągu wiosny i lata, zaś znaczącym poluzowaniem w miesiącach jesiennych i zimowych. Przeważnie – jak przyznają rolnicy – płacą operatorom około 14 – 22 zł netto za godzinę. Praca nie zawsze trwa tylko osiem godzin w ciągu dnia. W lecie normą jest przekraczanie tego pułapu. Rolnicy przyznają, że w najgorętszym okresie wakacyjnym praca na roli wymaga poświęcenia nawet 350 godzin w miesiącu. Niemniej można wyliczyć, że średnio operator maszyn rolniczych zarabia około 3350 – 6700 zł netto miesięcznie. Skąd taki rozstrzał?

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – od czego zależą zarobki?

Zarobki operatorów maszyn i pojazdów rolniczych różnią się w zależności od ich doświadczenia, wiedzy, funkcji, którą pełnią w przedsiębiorstwie. Więcej zarobisz jeśli wyrobiłeś sobie certyfikaty i ukończyłeś kursy pozwalające Ci na obsługę szerszej palety pojazdów. Istotne jest też, co wykonujesz podczas pracy w polu. Usługi transportowe, uprawne, pielęgnację użytków opłaca się niżej. Te wyższe stawki godzinowe zarezerwowane są dla bardziej zaawansowanych prac – ochrona roślin, precyzyjnie nawożenie i wysiew. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *