Press "Enter" to skip to content

Kim jest i jak zostać operatorem pojazdów i maszyn rolniczych?

Kim jest operator maszyn rolniczych? W klasyfikacji ministerialnej zawodów w Polsce widnieje Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych. W potocznym rozumieniu nazywa się go też niekiedy traktorzystą.

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – czym się zajmuje?

To fachowiec, który po odpowiednim przygotowaniu zawodowym jest w stanie użytkować maszyny i pojazdy rolnicze. Chodzi o traktory, ciągniki, rolnicze samochody dostawcze, kombajny i inne maszyny wykorzystywane w produkcji rolnej i obróbce pola uprawnego. Jako operator będziesz wiedział, w jaki sposób je optymalnie eksploatować, doglądać, a także naprawiać. Taki zawód czyni Cię dość wszechstronnym fachowcem, który może znaleźć pracę w różnych podmiotach – o czym za moment.

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – szkoła branżowa

Jak jednak zostać takim fachowcem? Do tego nie wystarczy wakacyjna zabawa w polu z wujkiem albo ojcem. Choć takie wczesne doświadczenia i obycie się z maszynami i pojazdami rolnymi jest cenne. Jednak najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie do zawodu. Takie w dość kompleksowy sposób daje szkoła branżowa. Taka, która w swojej ofercie ma wyraźnie zaznaczony zawód mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych. Czemu to istotne?

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – wykształcenie zawodowe

Szkoła branżowa, we współpracy z pracodawcą, który zobowiązuje się zatrudnić Cię w charakterze ucznia, ma na celu przedstawić Ci kompleksowo tajniki zawodu. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących, typowych dla szkoły średniej, czekać będą Cię też zajęcia teoretyczne dotyczące stricte maszyn i pojazdów rolniczych. Poznasz ich budowę, zastosowanie, metody prawidłowej eksploatacji i naprawy. To także mnóstwo godzin zajęć praktycznych, w bezpośrednim kontakcie z prawdziwym miejscem pracy operatora.

Operator pojazdów i maszyn rolniczych – umiejętności zawodowe

Program nauczania zakłada, że powinieneś potrafić obsługiwać pojazdy samochodowe i dostarczę do 3,5 tony, kombajny zbożowe, traktory, ciągniki i inne dodatkowe maszyny rolnicze. Szkoła najczęściej też zapewnia Ci specjalne praktyki i kursy, które kończą się egzaminem i przyznaniem Ci zawodowych dyplomów i certyfikatów. Całość nauki również kończy się egzaminem zawodowym, który z kolei daje Ci tytuł zawodowy i szanse na rynku pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *