Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia kulturoznawca?

Wykształcenie kulturoznawcze jest atutem do pracy w kilku rodzajach miejsc. Możesz oddać się działalności badawczej, naukowej, bardziej teoretycznej i opisowej. Ale także dydaktycznej, społecznej, organizatorskiej czy nawet komercyjnej. Studia na tym kierunku są świetnym dopełnieniem Twojego bazowego wykształcenia. Choć po samym kulturoznawstwie także masz szanse na ciekawą pracę. Pytanie, jak dobrze opłacaną. To zależy.

Kulturoznawca – co ma wpływ na zarobki?

To, ile możesz zarobić, po kulturoznawstwie zależy głównie od tego, gdzie pracujesz. A także, w jakiej formie jesteś zatrudniony, jaki masz zakres obowiązków. Często zarobki różnią się w zależności do regionu kraju, wielkości miasta i zwyczajnie kondycji finansowej danej instytucji. Nie bez znaczenia są Twoje umiejętności – zarobisz więcej, jeśli kulturoznawstwo łączysz np. z dziennikarstwem, etnografią, historią, studiami z marketingu. Pokażemy Ci kilka przykładów, ile możesz zarabiać jako kulturoznawca, w zależności od miejsca zatrudnienia.

Kulturoznawca – animator kultury

Często absolwenci kulturoznawstwa wybierają pracę w instytucjach kultury. Teatrach, kinach, ośrodkach kultury czy muzeach. Często też takie placówki są pod jurysdykcją samorządów. Ile można tam zarobić? To zależy od poziomu zamożności danego samorządu i polityki wydatkowania budżetu. Krótko mówiąc, ile pieniędzy przeznacza rada miasta czy gminy na kulturę. Przykładowo, stanowisko animatora kultury w ośrodku to zarobki od około 3000 do 4000 zł brutto. Lepiej będzie w miastach albo na stanowisku kierowniczym.

Kulturoznawca – pracownik naukowy

Możesz też zająć się kulturoznawstwem w sposób naukowy. Na przykład jako pracownik naukowy wyższej uczelni. Wymaga to od Ciebie wspinania się po szczeblach uczelnianej hierarchii oraz zdobywania kolejnych stopni naukowych. Możesz też zająć się pracą stricte naukową w ośrodkach badawczych. Te, zwłaszcza humanistyczne, zdominowane są przez podległe Ministerstwu Kultury. W takich miejscach zarobki dla kulturoznawców to zakres 3000 – 6000 zł brutto.

Kulturoznawca – praca w mediach i reklamie

Bycie specjalistą od kultury to także dobre podglebie do pracy w mediach i reklamie. W tych branżach liczy się nazwisko i renoma osobista. Na ogół zarobić możesz typowe pieniądze dla zawodów dziennikarza, specjalisty od PR czy reklamy. Gdyby np. udało Ci się wybić, zrobić ciekawy program o kulturze i zdobyć widzów, zarobki znacząco rosną.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *